Megtévesztés, tévedés és titok a természettudományban

Hazugság, tévedés, titok. Mit jelentenek a természettudományban, a természettudományos kutatásban és oktatásban?

Amikor a tudomány történetét tanulmányozzuk, gyakran találkozunk ezekkel a fogalmakkal, de mit mondhatunk a fejlődésben, a felfedezésekben betöltött szerepükről. Mi a helyzet azokkal a tévedésekkel, hazugságokkal amelyeket keletkezésük után valamennyi idő elteltével már természetesnek, sőt igazságnak fogadunk el, vagy éppen fordítva: hogyan viszonyuljunk a megcáfolt tudományos "igazságokhoz"? Szabad-e hazudni a természettudósnak? Az előadásban nem keresem a "választ" a fenti kérdésekre, sokkal inkább a téma végiggondolása során felmerülő problémákat szeretnék bemutatni megemlítve néhány releváns esetet.

• Neuman Peter
    Tudományfilozófia és Tudománytörténet Doktori Iskola