Az egészségmagatartás kérdése az egyetemisták és főiskolások körében

Az egészségtudatos életvitel kérdése mindig egy aktuális téma, főleg a fiatalok körében, ugyanis olyan modern korban élünk, amelyben a mozgásszegény életmód egyre jobban kezd elterjedni. Ma Magyarországon az egyetemisták körében sajnos azt látjuk, hogy idő- illetve energiahiány miatt kezd a napi sportolás és ezzel együtt mondhatjuk, hogy az egészség is háttérbe szorulni. Egy embernek az egészsége kellene, hogy a legfontosabb legyen mivel így sokkal több mindenre képes a mindennapokban és ez viszi előre az életét. Ugyanis ha sportolás közben ki tud kapcsolódni a mindennapi stresszes életből, a gondolatokat leköti, másnap újult erővel tud a feladataira koncentrálni ezáltal hozzásegítve a kiegyensúlyozott életvitelhez. Egy kérdőív keretében próbáltuk felmérni az egyetemista korosztály körében a sportolás és egészségtudatos életmód összefüggéseit. TDK dolgozatunkban a két kontrollcsoportot (rendszeresen – és ritkán sportoló) vizsgálva megválaszoljuk, hogy a sportos életmóddal együtt jár-e az egészségtudatosság, (a felmérésben résztvevők között), illetve vizsgáljuk, hogy mennyire fontosak a mindennapi életükben ezek a tényezők. Ennek kiderítésére a kérdések között szerepelt többek között a dohányzásra, alkohol fogyasztási szokásokra vonatkozó kérdés az összehasonlítás alapjául szolgáló információk kiderítésére szolgálók mellett. A két csoport kialakításakor csak a sportolási gyakoriságot vettük alapul, egyéb tényezők (nem, életkor) nem játszottak szerepet. Az egyes kérdésekre adott válaszokat külön- külön értékeltük ki csak a végső konklúzió levonásakor vizsgáltuk a teljes képet. Az érdekesebb adatokra külön hangsúlyt fektetünk, amiket szerintünk lehetséges magyarázatokkal próbáltunk alátámasztani. Sok tanulmány foglalkozik hasonló kérdésekkel, az egészségtudatosság kérdésével főleg fiatalok körében, illetve korcsoportonkénti vizsgálatával, mi azonban munkánkban szeretnénk a sporttal való kapcsolatára rávilágítani. Természetesen a mozgás is ezen életmód része, de érdekes kérdés, hogy az élet többi területén is figyelnek –e az emberek saját testük épségére; a sportolóknak mennyire fontos, hogy a rendszeres mozgás mellett mit tesznek meg magukért. A konklúziót csak az általunk megkérdezettekre tudjuk levonni, de a széles körű felmérésben különböző korú (19-26), nemű és tanulmányi területről érkező kitöltőkről elmondható, hogy hűen tükrözik az átlagos egyetemistát.

szerzők

• Kiss Dóra