Fiatal felnőttek sport iránti érdeklődése

Témaválasztásom a fiatal felnőttek sportágválasztási motivációinak hátterének felkutatására esett. Választásomat Kinczel Antonia, Laoues-Czimbalmos Nóra és Müller Anetta A fiatalok szabadidősporttal, sportmotivációjával kapcsolatos kutatások tapasztalataiból című felmérésük inspirálta, amelyben alátámasztják, hogy emberek sokaságának szabadidő eltöltését a passzív rekreációs szokások jellemzik. Véleményem szerint ez az állítás az egyetemista hallgatók egy részére igaz lehet. Ennek okául felmérésem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hobbisportoló hallgatók köréből a 18-25 éves korosztály vizsgálatára irányul. Felmérésem során törekszem feltárni az egyetem hallgatóira jellemző covid időszak utáni aktuális fitnesz trendeket, sport motivációkat, sportfogyasztásra való jellemzőket és gazdasági ráfordításokat.

Elemzésem során egy online felületen kitölthető űrlapot alkalmazok, amely a 2017-es évben „Sport- Rekreációs- és Egészséggazdasági Kooperációs Kutatóhálózat létrehozása” projekt keretén belül Törőcsik Mária és Csóka László által íródott Sportfogyasztás című kutatásban alkalmazott kérdőív alapján készült. Tanulmányom végén összehasonlítást végzek az általam szűkített kérdéssor eredményeivel és a 2017-ben készült vizsgálat eredményeivel. Az összehasonlítás célja, hogy rámutassak az eltelt 5 év során bekövetkezett eltérésekre. A vizsgálat során kapott eredmények által igyekszem megfejteni, hogy a hallgatók körében mekkora népszerűségnek örvend az egészségtudatos életforma, mennyire fontos számukra az egészségüknek megőrzése és mit tesznek annak érdekében. Kutatásom folyamán fontosnak tartom taglalni a negatív indokokat, amelyek kifogásként szerepelnek a hallgatók tudatában az inaktív életforma folyatásának érdekében. Az eredmények alapján képet kaphatunk az egyetem hallgatóinak életformájáról, sporttal való viszonyáról, illetve az egészségtudatosabb életforma és a szabadidő aktív eltöltése iránti motiváltságról.

• Mihalecz Laura
    Műszaki menedzser alapszak BSc