Kulturális térképezés – elmélet és gyakorlati megoldások

A kulturális örökségünk védelme komoly erőforrásokat igényel, szükség van a helyi és akár nemzetközi összefogásra is. De hiába dolgoznak rengetegen a materiális és immateriális javaink megőrzésén, a legtöbb esetben mégsem ér el elég embert az információ, nincs komoly média- vagy társadalmi visszhang. A kulturális térképek készítése a mai, jelentősen digitalizált világban remek lehetőséget kínálnak arra, hogy könnyen elérhető és bővíthető adatbázisként kiszolgálják az érdeklődők szélesebb körét, legyen szó kutatókról, lokálpatriótákról, építészekről vagy turistákról.

A dolgozat során a fő kutatási kérdés, hogy milyen hazai és nemzetközi példák vannak a kulturális térképezésre, milyen formátumban születtek meg, milyen problémákkal szembesültek, illetve, hogy hogyan oldották meg a szellemi kulturális örökség fizikai térben történő elhelyezését. Célom továbbá, hogy a TDK dolgozat kutatási eredményein kiindulva, illetve a saját, korábbi kulturális térkép készítése során szerzett tapasztalatokkal, egy átfogó képet alkothassak a kulturális térképek gazdasági és társadalmi hasznosításáról. A dolgozat során empirikus kutatás keretében esettanulmányokat vizsgálok, melyben hazai és nemzetközi, online és offline megvalósítások alaposabb megismerése történik.

• Kereszturi Levente
    Kommunikáció és médiatudomány alapszak BA