Hogyan ábrázolják az amerikai filmek az újságírói szakmát az 1990-es évektől napjainkig?

Kutatásom célja, hogy választ kapjak arra, hogyan ábrázolják az újságírók munkáját az 1990-2023 között gyártott amerikai filmek. Igyekszem a hírlapok és magazinok újságíróinak munkáját éppúgy bemutatni, mint az oknyomozó riporterek életét, mindezt különböző műfajokon át a romantikus vígjátékoktól kezdve, a már thrillereken át a drámákig. Ahhoz, hogy minél teljesebb képet kaphassak, fontosnak tartom, hogy megfelelő példát találjak ezekre a műfajokra mindhárom évtizedből, illetve áttekintsem, milyen típusú alkotások készültek 2020 óta. A tartalomelemzésre szánt produkciók listája olyan népszerű címekből áll, mint A bambanő (Never Been Kissed, 1999), a Hogyan veszítsünk el egy pasit 10 nap alatt (How to lose a guy in 10 days, 2003) vagy a Spotlight (2015). Mindezek mellett olyan, talán kevésbé ismert, komolyabb hangvételű alkotások is szerepelnek elemzési mintámban, mint Az igazság napja (True Crime, 1999) vagy A dolgok állása (State of Play, 2009). Az összegyűjtött filmeken esetében megfigyelem, hogy változott-e az évek során az ábrázolásmód és amennyiben igen, milyen irányba. A vizsgálat nem elhanyagolható tényezője az sem, hogy milyen korú és nemű az adott újságíró karaktere és ebből milyen sajátosságok következnek. Szeretnék rávilágítani azokra a sztereotípiákra, amik gyakran felmerülnek a szakma ábrázolásában és hatással lehetnek a nézőkre, az újságírók munkájának megítélése szempontjából. A dolgozat elkészítéséhez a témában készült, főként angol nyelvű tanulmányokat és szakirodalmakat is felhasználom. Így teljesebb képet kaphatok arról, hogy mik a pozitív és negatív előítéletek az újságírói szakmáról és ezek mit eredményeznek a megítélésben. Emellett felismerhetem, milyen változásra lenne szükség az ilyen témájú filmek gyártásában.

• Balla Nikolett
    Kommunikáció és médiatudomány alapszak BA