Regisztráció és bejelentkezés

Kalózkodás a divatiparban

Dolgozatom témája a kalózkodás a divatiparban: a területre vonatkozó jogi szabályozások, esettanulmányok vizsgálata mellett ár és érték viszonyával valamint a "divatpiramissal" foglalkozom. Ha a divattermékekre mint kulturális termékre tekintünk – a hamisításuk, kalózpiacuk mennyiben épít a helyettesítő és a hiánypótló paradigmára? Kik húznak hasznot ebből? Hol készülnek ezek a termékek? Hogyan kerülnek forgalomba és mi jellemző a fogyasztásukra?

A másolás megítélését is vizsgálom különböző országokban, valamint az online kereskedelem és a származási ország megjelölésére vonatkozó valamint a nemzetközi jogszabályok mellett a divat védelmére irányuló – nemzeti – jogi formákra fókuszálok. Milyen „kiskapuk” léteznek ezen a területen? Miben különböznek ezek a jogi fogalmak, formák országonként és ez mit enged meg a kalózkodásnak, hamisításnak?

Amennyiben a másolás gazdasági mozgatórugó - Milyen előnyöket jelent a fejlődő országoknak? Hisz a nagy márkák anyagi károsítása mellett a hamis divattermékek gyártásának „haszna” is van: amellett, hogy rengeteg helyen embertelen munkakörülmények között dolgoztatják az alkalmazottakat, munkát és ezáltal fizetést kapnak olyanok, akik talán még ennyi pénzhez sem jutnának ez ilyen munkahelyek létesítése nélkül.

A hamisítással és a kalózkodással kapcsolatos elméleti tanulmányok, kutatások és szakfolyóiratok cikkeinek áttekintése mellett számos interjút is készítettem az iparág „bennfentes” szereplőivel, valamint a terület szakértőivel, hogy választ kapjak arra, megszüntethető lenne-e a kalózkodás a divatiparban.

szerző

  • Dobos Emese
    Kommunikáció és médiatudomány mesterszak MA
    mesterképzés (MA/MSc), nappali

konzulens

  • Dr. Lakatos Zoltán
    adjunktus, Szociológia és Kommunikáció Tanszék

helyezés

III. helyezett