Angolszász és német folyamatszemlélet: Folyamat alapú költségszámítási és menedzsmentirányzatok

A mai felgyorsult világban, a folyamatosan változó vevői igények és technológiai fejlődés mellett át kell gondolniuk a vállalatoknak stratégiájuk kivitelezéséhez vezető utat, és újabb menedzsmentirányzatok felé kell fordulniuk. Azonban nem csak új tervezési, irányítási rendszerre van szükség: új költségkalkulációs irányzatoknak is meg kell jelenniük. A legtöbb szakértő ugyanis egyetért abban, hogy a hagyományos önköltség-számítási módszerek főként csak olyan területeken alkalmazhatók, ahol alacsonyak a közvetett költségek. A támogató, adminisztratív területek költségeit is felosztani képes módszerként a XX. század második felében Robert S. Kaplan és Robin Cooper megalkotta az angolszász nyelvterületen elterjedt tevékenység alapú költségszámítást (ABC), majd ennek hatására, ám fontos különbségekkel Horváth Péter és Reinhold Mayer a német területen domináns folyamatköltség-számítást (PKR). A két költségszámítási rendszer mellett két új menedzsmentirányzat is megjelent, ezek a tevékenység alapú menedzsment (ABM) valamint a folyamatmenedzsment (PM).

Tanulmányomban e menedzsment és költségszámítási irányzatok kialakulásával, jellemzésével foglalkozom. A hasonlóságok és különbségek kiemelésén túl egy-egy számítási példával is alátámasztom illetve még jobban érthetővé teszem a különbségeket.

• Peller Brigitta
    Pénzügy MSc