Regisztráció és bejelentkezés

Szimulációs oktatási módszertan jelene a magyar egészségügyi képzésben

A dolgozatomban a hazai graduális és posztgraduális egészségügyi képzésben alkalmazott skill oktatás, valamint a hozzá tartozó szimulátor-támogatott egészségügyi oktatás helyzetét mutatom be átfogó felmérések, interjúk és kérdőívek eredményeinek segítségével.

Az úgynevezett skill laborok lehetőséget teremtenek, a valós élethelyzetek szimulálására, robotok, szoftverek, bábuk és egyéb szimulációs eszközök segítségével. A hallgatók és továbbképzéseket végző aktív egészségügyi dolgozók az elméleti tudásukra építve, a 21. századi technikáknak köszönhetően az összes érzékszervüket felhasználva tanulhatják/gyakorolhatják be az új eljárásokat anélkül, hogy emberek egészségét veszélyeztetnék. Ezek a laboratóriumok országszerte modern szimulációs eszközökkel vannak felszerelve, amelyeken a diagnosztika, a terápiás betegellátás, életmentő beavatkozások kockázatmentesen gyakorolhatóak. Világ szinten már erre a képzésmódra támaszkodnak leginkább az orvosi és ápolói képzésekben.

A munkám során eseti tapasztalataimon keresztül bemutatom egy-egy kiemelt eszköz használata körül felmerülő problémákat, a hozzá tartozó megoldási javaslatokat. Kitérek egy kiemelt magyar skill labor bemutatására működésére és kihasználtságára is. Itt statisztikai adatokkal alátámasztom és elemzem a felhasználói közönség összetételét.

Több kérdőíves felmérést is végeztem. Az egyik felmérésben a skill központokban dolgozó oktatók és instruktorokat kérdeztem arról, hogy mennyire használják a létesített oktatási egységeket? Milyen típusú órákat tartanak benne? Mennyire megfelelő véleményük szerint a szimulátor-támogatott egészségügyi oktatási módszertan a gyakorlati képességek elsajátítása szempontjából?

Másik felmérésem a magyar felsőoktatásban tanuló diákokat célozta meg. Az ő oldalukról is vizsgáltam hasonló kérdéseket.

A munkám során igyekeztem felkutatni az összes magyarországi skill labor oktatói és hallgatói meglátásait, tapasztalatait.

Munkám távlati célja, hogy a skill oktatás a jövőben egy teljesen hétköznapi, mindennapi módszer legyen az egészségügyi területek felé érdeklődők képzésében.

Irodalom:

1. Oláh szerk.2015., Módszertani kézikönyv skill képzésekhez, ÁEEK, Budapest, 2019; ISBN: 978-963-9661-48-6

2. Dr. Ágoston I., Aradén A., Dr. Bethlen J.,….., 2015: Egészségügyi szakmódszertan,TÁMOP-4.1.2 B2.

3. Al- Elq AH, Simulation-based medical teaching and learning, J Family Community Med. 2010

szerző

  • Vincze Kata Dóra
    Tanár – mérnöktanár
    mesterképzés (MA/MSc), nappali

konzulens

  • Dr. Kattein-Pornói Rita
    egyetemi adjunktus, Műszaki Pedagógia Tanszék

helyezés

Nem ért el helyezést