A Brexit hatása a magyar munkaerőpiacra a jelenleg létező két alternatív EU-kapcsolati modellen keresztül vizsgálva

David Cameron előző kormányzási ciklusa során megígérte, hogy ha a Konzervatívok pártja nyeri meg a választást 2015-ben szavazást fog indítani Nagy-Britannia EU-tagságának kérdéséről. E népszavazásra 2016. június 23-án került sor országszerte, melynek eredménye sokkolta a világ gazdaságát.

E tanulmány célja, hogy bemutatassa milyen hatással van egy esetleges újratárgyalt Nagy-Britannia és az EU közötti kapcsolati modell a magyarországi munkaerőpiacra. Ehhez a tanulmány első részében bemutatásra kerül Nagy-Britannia gazdasági helyzete az EGK megalakulása előtt és a csatlakozás után. Majd a jelenleg létező alternatív utak leírása következik Nagy-Britannia számára egy megreformált Európai Unióban maradás esetén. Ezt a “két, jelenleg létező” modellen keresztüli vizsgálat követi. Ezen tényezők gorcső alá vétele után a tanulmány fókuszában álló kérdés megválaszolása következik: Milyen hatással van a már említett három modellen keresztül megvizsgálva - pontosabban az új munkavállalási és bevándorlási szabályozások - az elmúlt években növekvő tendenciát mutató magyar kivándorlásra, letelepedésre a nyugati szigetországban, és milyen közvetett hatással van e reguláció a magyar munkaerőpiacra?

• Balogh Benjamin
    Nemzetközi gazdálkodás alapszak BA