Hogyan hat az oktatási színvonal növelése a gazdasági kilátásokra?

TDK dolgozatom célja, hogy bemutassam, miként befolyásolja az oktatás színvonala a gazdasági kilátásokat. Nem arra törekszem a dolgozatírás során, hogy egy-egy oktatási rendszert minél jobban bemutassak, hanem igyekszem bemutatni, hogy mégis miként hozható összefüggésbe az oktatási színvonal a gazdasági mutatókkal. Az, hogy van kölcsönhatás köztük, nehezen kérdőjelezhető meg. A hatás mérése ugyanakkor nem egyszerű feladat, mert bár a gazdaságok jellemzésére számos mutató áll rendelkezésünkre, de az oktatás hatásfokának mérése mégis bonyolult, hiszen Az oktatás ma már nem egy olyan folyamat, ami az iskolapad elhagyásával véget is ér. Elég csak a ma oly divatos, élethosszig tartó tanulásra vagy a „learning by doing”-ra gondolunk. Tudásunk minden nap bővül és ennek mértéke és minősége jelentősen befolyásolja életszínvonalunkat, esélyeinket a munkaerőpiacon stb. Munkám során szeretném bemutatni azt, hogy miért van jelentősége a magas színvonalú oktatásnak és azt, hogy, ezért miért kulcskérdés illetve hogy miért kellene, hogy az legyen, az egyes országok gazdaságpolitikájának meghatározásakor.

• Búza Bálint
    nemzetközi gazdálkodás