A foglalkoztatottak és eltartottak optimális aránya

Dolgozatomban a foglalkoztatottak és az eltartottak népességen belüli megoszlásának egy olyan optimumát keresem, ahol a társadalom minden egyéne számára biztosított a létminimum, miközben a gazdaság nem tér el jelentősen az optimális gazdasági növekedési pályától. Az optimumot olyan kritériumoknak való megfeleléssel értelmezem, mint a költségvetés fenntarthatósága, a vállalati profitmaximalizálás, a maximális foglalkoztatottság és az optimális növekedési pálya érvényesülése. Így mind a foglalkoztatottak, mind az eltartottak arányára felírok egy optimum- és egy maximumfeltételt. Az inhomogén népességet kétféleképpen értelmezem. Egyrészt a foglalkoztatottak oldaláról való megközelítésnél Király Júlia 1987-es tanulmányából kiindulva gondolkodom, másrészt a népességet egyszerűen kétfelé bontom. A felírt összefüggések alkalmazhatóságához az egyszerűsítő feltételek feloldására és makrogazdasági jellemzők konkrét értékére lenne szükség.

• Barna Veronika Katalin
    nemzetközi gazdálkodás