A Nelson-Siegel hozamgörbe előrejelzése kevert dinamikus faktor modellel: A magyarországi példa

A tanulmány a magyar állampapírok zéró-kupon hozamának előrejelzését és alakulásának modellezését végzi a több, a szakirodalomban ismert eljárás egyedi ötvözésével. A hozamok modellezését a Nelson-Siegel hozamgörbe segítségével egy dinamikus faktor modell segítségével, három lépésben végzem el, majd negyedikként következik az előrejelzés lépése. Először a Diebold és Li (2006, DL) által felhasznált dinamikus Nelson-Siegel hozamgörbe paramétereinek előállítását végeztem el, amelyet széles körben magyaráznak különböző pénzügyi és makro-fundamentumokkal (pl.: Stander (2005), Huse (2011), Kaya (2013)). Magyarország gazdasági méretéből és kitettségéből fakadóan második lépésként természetes választás a globális folyamatok főkomponensek segítségével való bekapcsolása a DL koefficiensek modellezése során. Harmadik lépés a modellszelekció, amelyben az általánostól a specifikusig tartó modellezési technikát (Gets) használom fel. Az Autometrics modellszelekciós módszertan (Hendry és Doornik (2014)) segítségével megfelelően specifikált modellhez jutok, amely képes detektálni az idősorban tapasztalható töréseket és a globális folyamatok közül a magyar viszonylatból releváns változókat. Negyedik lépésben sima és robosztus előrejelzést (Castle et al. (2014)) készítettem. Eredmény képpen kongruens modellhez és robosztus egylépéses előrejelzéshez jutottam. A modellt a mintán-kívüli előrejelzés jósága segítségével ellenőriztem, valamint a véletlen bolyongás és stacioner vektor-autoregresszív (dVAR(1)) modellekkel vetettem össze. Az eredmények azt mutatják, hogy a felállított modell nem csupán egybevágó, de megfelelő előrejelző módszerrel gyorsan képes adaptálni a hozamokban végbemenő sokkok által okozott kilengéseket.

• Reguly Ágoston
    közgazdasági elemző