“Postagalamb reload”, drónok avagy repülő robotok a jövő logisztikájában

Az egyre fejlődő technológia lehetővé teszi, hogy a drónok egyre több területhez tudjanak produktívan hozzájárulni. A dolgozatomban a drónok jövőbeli szerepét vizsgáltam a CEP (Courier, Express and Parcel) szolgáltatások területén. Vidéki környezetben az úthálózat nem optimális felépítése fölöslegesen bonyolulttá teszi a kisebb településekre való kiscsomag szállítást. Munkám során azt vizsgáltam, hogy drónok bevonásával hogyan lehet a kiszállítási időt és a költségeket csökkenteni a produktivitás fokozása mellett. A modellemben Vas megyére nézve próbáltam olyan megoldásokat kifejleszteni, amik az előző célnak megfelelnek. Összehasonlítva a saját modellemet a jelenlegi kiszállítási eljárásokkal arra jutottam, hogy a megyét kisebb körzetekre felosztva olyan régiókat kapunk, amiket a drónok segítségével már akár le is lehet fedni. A drónok ilyen fajta bevonása a logisztikai iparágba egy újfajta megközelítés ugyanis a használatukat még csak kis területen, leginkább ritkán lakott övezetekben tesztelték. Ezzel a megközelítéssel egy potenciális alkalmazás módját prezentálom, amit a jövőben tovább lehet majd fejleszteni, hogy akár a gyakorlatban is megvalósulhasson.

• Markovics Benjámin
    Egyéb hazai egyetem