Regisztráció és bejelentkezés

Premediáció - így tedd eredményessé!

Egy konfliktus rendezéséhez, elkerüléséhez vagy megvívásához sokféle módszert alkalmazhatunk. Ezeket a teljesen hétköznapi konfliktusokat kevesen tudják igazán racionálisan kezelni – személyes érzelmeink, előítéleteink vagy a szokások meggátolnak. Segítségre lehet szükség ahhoz, hogy mindezeket félretéve a problémák igazi lényegét lássuk.

A mediáció – azaz az alternatív vitarendezés – egy olyan módszer, ami ezt hivatott megoldani. Egy harmadik személy közbenjárásával, a valós érdekeket feltárva tényleg feloldhatjuk konfliktusainkat. Az alternatív vitarendezés egyre elterjedtebb a konfliktuskezelésben – mert a módszer jó, és működik. Valami azonban érthetetlen módon meggátolja azt, hogy nagyobb hírnevet és elismerést kapjon. A mediáció ugyanis, egy egészen más gondolkodásmódot kíván a konfliktusban résztvevőktől, mint ami a nagy többség számára rutinszerű. Egy közhellyel élve: a szokás nagy úr, és nem szeretünk belőle kilépni.

Kutatásom során a mediáció módszerében kerestem a hibát. De nem a módszernél, az előkészítésnél ragadtam meg. A probléma ugyanis pont a szemléletmód elfogadtatásánál van, annál a folyamatnál, ahol az emberek azt mondják: én ebben nem kívánok részt venni. Hogyan lehet rávenni valakit, hogy elfogadja a mediáció módszerét? Hogyan tehetjük sikeresebbé a premediációs folyamatot?

Dolgozatom ezekre a kérdésekre keresi a választ. Meggyőződésem, hogy a tárgyalástechnika módszereinek segítségével a premediáció folyamata eredményesebbé tehető. Írásomban a tárgyalástechnika jól bevált tételeinek segítségével kidolgozok egy javaslatot ennek megoldására – a premediáció lehetséges módszertanát adom meg. Kijelentéseimet esettanulmányok, megtörtént esetek és elfogadott tények alapján teszem.

Feltett szándékom, hogy írásom végére világossá váljék, milyen jelentős eredményeket lehetne elérni a konfliktuskezelésben mind magánéleti, mind állami, mind nemzetközi szinten, ha a mediációban való részvételt kívánatossá, mintsem félig elvetett ötletté tennénk.

szerző

  • Varga Dóra
    kommunikáció és médiatudomány
    alapszak

konzulens

  • Dr. Tanács János
    egyetemi adjunktus, (külső)

helyezés

III. helyezett