A magyar vállalatok nyertesei lehetnek a bankközi digitális jegybankpénz bevezetésének?

A modern ember a pénz két fajtájával találkozik a mindennapjaiban: a jegybank által kibocsájtott fizikai készpénzzel és a kereskedelmi bankok által kibocsájtott digitális számlapénzzel. A mindennapi tranzakciók elvégzésén túl észre sem vesszük, hogy a háttérben a bankközi világban nagyságrendekkel nagyobb pénzforgalom bonyolódik le nap mint nap, hogy a pénzpiacok hatékonyan működhessenek, a likviditás mindig célba érjen és a magánszemélyek, vállalatok a világon bárhonnan tudjanak utalni más kontinensekre is. Kutatásomban megvizsgálom a nemzetközi (cross-border) wholesale (bankközi) digitális jegybankpénz implementációjának bankközi elszámolásokra és a magyar vállalkozások jövedelmi helyzetére gyakorolt hatásait a jegybanki beszámolók, szakértői vélemények, publikus és saját pénzforgalmi kalkulációk alapján. A kutatásom fókusza a Magyarország és Kína közötti pénzforgalomra korlátozódik.

Kutatási célom a Magyarország és Kína közötti pénzforgalmi viszonylatban meghatározni, hogy egy nemzetközi bankközi digitális jegybankpénz fizetési rendszer bevezetésével a magyar vállalkozások mekkora (a tranzakciós díjak csökkentésével elérhető) megtakarításokat tudnak felhalmozni, amiket értéknövelő beruházásokra, a vállalkozás fejlesztésére tudnának forgatni.

• Retkes Ádám István
    Egyéb hazai egyetem