A magyar nyugdíjrendszer problémai és a nyugdíjcélú megtakarítás befolyásoló tényezők

A Tudományos Diákköri Konferencia versenyre készített kutató munkám a magyar nyugdíjrendszer problémáit, a nyugdíjrendszer előtt álló kihívásokat és egy nyugdíjreform lehetséges irányait vizsgálja. A kutatás bemutatja a nyugdíjrendszerek eltérő típusait, a magyar nyugdíjrendszer történeti fázisait és azokat a kihívásokat, amelyek veszélyeztethetik a fenntartható nyugdíjrendszer megőrzését. Ezen kihívások között szerepelnek a magyar lakosság várható demográfiai változásai: elöregedő társadalom, az aktív lakosság arányának csökkenése, az átlag élettartam növekedése, a nyugdíjas korosztály arányának növekedésé. További kihívást jelenthet a mesterséges intelligencia és robotika munkaerőpiacra gyakorolt hatása. A lehetséges nyugdíjreformok vizsgálata során bemutatom a releváns szakirodalomban általában felmerülő javaslatokat, amelyek az alábbi kategóriákba és ezen kategóriák kombinációjába sorolhatók: fokozott állami támogatás nyugdíjcélú megtakarítás esetén, pénzügyi öngondoskodás ösztönzése, nyugdíj csökkentés, nyugdíj korhatár emelése. Dolgozatom célja, hogy a témába vágó szakirodalom megismerésével, összefoglalásával és primer kutatásommal a magyar nyugdíjrendszer kihívásait és ezen kihívások hatékony kezelésére szolgáló effektív reform lehetőségeket tárjam fel.

• Rózsa Zoltán
    Marketing MSc