Közvetítő webshopok és fogyasztóvédelem - az Airbnb normatív szempontú vizsgálata

Az internet elterjedésének és az ország széleskörű lefedettségének köszönhetően alakulhatott ki napjaink egyik leggyorsabban fejlődő gazdasági területe az elektronikus kereskedelem. Ide sorolható az online vásárlás is, ami gyorsaságának, egyszerűségének, kényelmének köszönhetően egyre inkább elterjedt a fogyasztók körében. Azonban az interneten keresztüli vásárlás felvethet új kérdéseket és problémákat, mind a folyamat működésével, mind a jogi szabályozással kapcsolatban. A fogyasztóvédelmi jogok, a szerződésre-, tájékoztatásra-, adatvédelemre- és fizetésre vonatkozó rendeletek és törvények együttesen szabályozzák az elektronikus kereskedelmet. A különböző funkcióval működő honlap-típusok eltérhetnek szabályozottságukban és más-más viszonyt ápolhatnak a fogyasztókkal. A tanulmányban bemutatásra kerül a napjainkban egyre népszerűbb, 180 országot érintő Airbnb online szállásközvetítő cég és annak története, működése és jelenlegi pozíciója a különböző országokban. Az Airbnb, mint harmadik fél lép föl a szállást kínálók és a szállást keresők között, és intézi a szállással kapcsolatos teendőket. Azonban számos jogi kérdés és probléma merül föl a vállalat működésével kapcsolatban. A tanulmányban megvizsgálásra kerülnek a szolgáltatással kapcsolatban felmerülő elsősorban fogyasztóvédelmet érintő esetek, mind hazai, mind határokon átnyúló ügyletek esetében.

• Szabó Noémi
    Gazdálkodási és menedzsment alapszak BA