Az ipari robotok alkalmazásának meghatározó tényezői és ezek bemutatása egy gyakorlati példa alapján (német)

Az ipari robotok a gyártás hatékonyabbá tétele során közkedvelt műveleti eszközök. Nem csak az emberi munkaerő igény csökkentése, hanem a gyártási pontosság és a legyártott termékek magas szintű minőségének elérése is jobban biztosítható általuk. Az utóbbi időben szinte minden gyárban bevezetésre kerültek a különböző ipari robotok – legyen itt szó a hegesztésről, összeszerelésről, festésről vagy az egyszerű alkotóelem mozgatásról. A német DIN EN ISO 8373 szabvány szerint az ipari robotok olyan automatikus irányítású gépek, amelyek három vagy több szabadon programozható mozgást biztosító elemmel rendelkezik, amelyikhez a végén különböző szerszámok csatlakoztathatók. A kinematikai lánc felépítését tekintve rendkívül sokféle robotfajtát különböztethetünk meg. A teljesség igénye nélkül megemlíthetők a gömb-, vagy hengerkoordinátás, a SCARA (,,selective compliance assembly robot arm"), humanoid, Descartes és az emberi kézhez hasonló kinematikájú 6 szabadságfokú robotok. A gépek mozgástere – amely determinálva van a kinematikai lánc által - erősen meghatározza az általuk kivitelezhető gyártási műveletek hatékonysági, működési és biztonsági paramétereit. Egy robot beépítése előtt a paraméterek -műszaki, gazdasági és emberi környezetet befolyásoló - gondos vizsgálata és elemzése erősen meghatározza a döntés meghozatalát. Dolgozatomban során bemutatom, hogy melyek azok a fő előbb ismertetett szempontból fontos paraméterek, kritériumok, amelyek egy központi robot köré szerveződő gyártócella felépítése során jelentős szereppel bírnak. Az indoklásom és a paraméterek kiválasztását egy a müncheni Műszaki Egyetemen (Technische Universität München) teljesített kurzus keretében megvalósított projekten mutatom be. A feladatunk egy USB-adattároló eszköz összeépítése volt. Az általunk megvalósított konstrukció mind ütemezési, biztonsági és műszaki szempontból kiértékelésre kerül.

• Hartmann Csaba
    mechatronikai mérnöki