Kulturális különbségek az óceán közepén (angol)

Napjainkban a kulturális különbségek, globalizált világunk egyre foglalkoztatottabb témájává vált, különösképpen a munkahelyi viselkedés területén. Lehetőségem volt, hogy ezt a jelenséget első kézből tapasztalhassam egy óceánjáró hajón, mint aukcióvezető asszisztens. Majdnem egy évet töltöttem fedélzeten és nem kellett sok idő, hogy rájöjjek, a világ legkülönbözőbb pontjairól érkezett emberekkel vagyok körülvéve, és ezek a hajók tulajdonképpen a hatalmas városok úszó példái. Abból kiindulva, hogy mindannyian eltérő kulturális környezetben szocializálódunk, bizonyos helyzetekben reakcióink, kommunikációs megnyilvánulásaink és problémakezelő készségeink eltérőek. Ez továbbá akadályozhatja a hatékony kommunikáció folyamatát, valamint konfliktus helyzetet teremthet. Minden multinacionális cégnél fontos, hogy erre a sokszínűségre felkészítsék az alkalmazottakat és elősegítsék őket egy magabiztos munkahelyi környezet megteremtésére. Dolgozatomban bemutatom a lehetséges megoldásokat az előbb említett problémákra, olyan szempontból megközelítve, hogy a cég, ahol dolgoztam, milyen módszerekkel kezelte a foglalkoztatottak sokszínűségét és az ebből fakadó nyelvi nehézségeket. Levezetem a szükséges tréningek menetét, melyeken részt kellett vennem, majd mindennapi szakmai gyakorlatom alapján kritikai elemzéssel véleményezem ezek előnyeit, hatásukat és esetleges hiányosságukat.

• Marton Krisztina
    kommunikáció és médiatudomány