A hangoskönyvek megjelenése - nem csak látássérülteknek (angol)

Az elektronikus könyvek mellett a könyvpiac egyik legújabb találmánya a hangoskönyv. Bár először főként a vakok és gyengénlátók részére készültek, mára már rengetegen hallgatnak könyveket, mivel lehetővé teszik, hogy akár házimunka, akár vezetés közben is "elolvassunk" egy-egy klasszikust, amely egyébként évek óta a polcon ülve vár, de az időhiány és a rohanó világ miatt sosem jutunk el odáig, hogy le is vegyünk onnan. Akárcsak az eletronikus könyv, a hangoskönyv is megosztja az olvasó (hallgató?) közönséget. Sokan úgy vélik, hogy nem adja meg az igazi könyvélményt, illetve hogy túl drága. Az első ellenérv valójában személyes preferenciától függ, azonban az utóbbi, költséget illető kérdés már vitatható. Léteznek ingyenesen elérhető, jogtiszta hangoskönyvek, amelyek bárki által elérthetőek az interneten.

Dolgozatomban saját tapasztalataimat írom le, mivel több mint 6 éve veszek részt a LibriVox nevű önkéntes projekt munkájában, melynek célja, hogy minden, már szerzői jog által nem védett művet elérhetővé tegyen hangoskönvy formájában. A projektben minden résztvevő önkéntes, a felolvasókat és a koordinátorokat beleértve, bevételét kizárólag adományokból szerzi. A projekt fő nyelve az angol, azonban sok más nyelven is készülnek felvételek. Ezen kívül egy másik személyes tapasztalatomat is bemutatom, mivel az önkénteskedés mellett dolgozom is egy hangoskönyvkiadónak, ahol főleg tankönyvek hangoskönyvváltozatát készítjük egyetemi hallgatók számára. A hangoskönyvpiac bemutatása mellett kitérek arra is, hogy a hangoskönyvek hallgatása és készítése miben és hogy segíti az idegennyelv-tanulást, vagy akár a beszédkészséget és előadástechnikát saját anyanyelvünkön.

• Majlinger Diána
    Nemzetközi két idegennyelvű konferenciatolmács szak
    szakirányú továbbképzés

• Ruzsbatzky Zsuzsanna