Regisztráció és bejelentkezés

Munkahelyi jóllét, stressz és megküzdés - A stresszel való megküzdés a fiatal munkavállalók körében

A munkahelyi jóllét és stresszkezelés fontosságát egyre nagyobb figyelem övezi a munkaadók, és a munkavállalók szempontjából is, mivel ezek szorosan kihatnak- többek között- az általános értelemben vett jóllétérzetre, önbecsülésre, identitásra is (Kun, 2010). A jólétnövelő eszközök ismerete megannyi előnnyel járhat a vállalatok és a dolgozók számára is. Ilyen például a produktivitás növekedése és a kevesebb hiányzás (Deutsch et al., 2015).

Dolgozatom témájának a fiatal munkavállalók (18-29 éves kor között) munkahelyi stresszel való megküzdését választottam, mivel kutatásaim során azt tapasztaltam, hogy ez a stressz és jóllét vizsgálatok során kevésbé elemzett terület. Ehhez elsősorban alapul vettem a saját és kortársaim benyomásait. Sokuknak nehézséget okoz egy új munka vállalása, a munkapiacon való elhelyezkedés, mint kezdő, kevés tapasztalattal rendelkező munkavállaló. Ezen kívül új alkalmazottak felvétele a vállalatok számára is kihívást jelenthet, különösen akkor, ha nincs egy meghatározott rend, ami alapján a kezdő munkavállalók befogadása történhet. A kutatásom másik motivációját a pozitív pszichológia iránti érdeklődésem adta. Részt vettem kurzusokon, amik biztos alapot adtak arra, hogy megismerjem a jóllét fogalmait, összetevőit.

Ennek bemutatásához a dolgozat első részében a téma mélyebb megismeréséhez szükséges elméleti háttér kerül bemutatásra. Ide tartozik a mentális egészség, jóllét, munkahelyi jóllét, stressz, munkahelyi stressz és a stresszel való megküzdés témaköre. Megismerhetővé válnak különböző definíciók, nézőpontok és modellek (például Vitamin-, PERMA-, követelmény-kontroll modell).

Majd ezután a korábban említett ismeretanyagot kiegészítem egyéb szempontokkal, a félig strukturált interjúk módszerének segítségével. A résztvevők 18-29 éves korosztályba tartozó munkavállalók (N=6), akik valamennyi munkatapasztalattal, munkapiaci ismerettel már rendelkeznek. Ezután kérdőívcsomagok segítségével tovább árnyalom a témát, amik segítségével a kutatási kérdések is megválaszolásra kerülnek. Pl.: Mik jelentik a legjelentősebb stresszforrást a (fiatal) munkavállalók számára? Mi javít a jóllétérzeten a munkahelyen és általánosan is? Milyen megküzdési formákat alkalmaznak? Milyen megküzdési formák léteznek, amiket még be tudnának építeni a szokásaikba?

szerző

  • Pusztai Piroska Fortuna
    Nemzetközi gazdálkodás alapszak BA
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Kiss Kitti
    PhD hallgató, Ergonómia és Pszichológia Tanszék

helyezés

II. helyezett