Regisztráció és bejelentkezés

Intézkedéskiválasztó módszertan fejlesztése munkahelyi mobilitási tervekhez és azok várható hatásainak vizsgálata

A fenntartható mobilitás eszméjének elterjedése globális és lokális szinten egyre több intézkedés, akció és esemény formájában testesedik meg. Mivel a károsanyag-kibocsátások egyik nagy szeletét a közlekedés teszi ki, a fenntarthatósággal kapcsolatos gondolkodásmód szerves részét képezi a közlekedés zöldítése, a közlekedési igények befolyásolása és átterelése alacsonyabb kibocsátású közlekedési módokra. Egyre népszerűbbekké válnak a környezettudatosságot és fenntarthatóságot hirdető közlekedési rendezvények (pl. Európai Mobilitási Hét), a nem motorizált módokkal közlekedők részére szóló programok (pl. bringás reggeli), illetve a nagyobb európai városokra vonatkozó, a tudatos közlekedést formáló dokumentumok (pl. SUMP) megléte. Az utóbb említett dokumentum az egyes városok fenntartható városi mobilitási tervét tartalmazza, amely magában foglalja az adott város közlekedési helyzetképét, a szükséges és jónak látott fejlesztési lehetőségeit, illetve a jövőben elérendő mobilitási célokat.

A településeken belül a munkahelyek számára is kulcsfontosságú a munkavállalók ingázási szokásainak vizsgálata és esetleges befolyásolása, melyre a munkahelyi mobilitási tervek (MMT) nyújtanak keretrendszert. Létrehozásuk azért fontos, mert segíthet a munkahelyi mobilitás hatékonyságának növelésében, csökkentve a költségeket és a napi szintű ingázás okozta stresszszintet, javítva az alkalmazottak életminőségét. Lehetővé teszik a munkáltatóknak, hogy a legjobb megoldásokat nyújtsák a munkavállalóknak a kényelmes és gyors munkahelyre történő eljutáson keresztül, miközben csökkentik a környezeti hatásokat és költségeket. A munkahelyi mobilitási tervek emellett javíthatják az alkalmazottak munkavégzési hatékonyságát és munkaélményét is, amely a munkahelyi elégedettség és a munkaerő megtartása szempontjából is kulcsfontosságú.

Dolgozatomban a munkahelyi mobilitási tervek szerepének, illetve általános tervezési eljárásának ismertetését követően egy általam létrehozott módszertant mutatok be, amely segítségével munkahelyspecifikusan lehet kiválasztani azokat az intézkedéseket, amelyek az adott munkahely különböző jellemzői alapján a leghatékonyabbak a munkáltató és a munkavállalók igényeinek összehangolásában. A módszertan elvét és működését egy fővárosi cég esettanulmányán keresztül demonstrálom. Az eredmények bemutatását és értékelését követően meghatározom a kiválasztott intézkedések várható hatásait mind a munkavállalók ingázási szokásaira, mind a munkahely közvetlen környezetének közlekedési hálózatára tekintve.

szerző

  • Bierbauer Gábor Dániel
    Közlekedésmérnöki
    mesterképzés (MA/MSc), nappali

konzulens

  • Dr. Esztergár-Kiss Domokos
    tudományos munkatárs, Közlekedéstechnológiai és Közlekedésgazdasági Tanszék

helyezés

Jutalom