A magyar hidrogénipar modellezése nagy felbontású villamosenergia-piaci szoftver segítségével

A különböző iparágak a klímaváltozás elleni küzdelem mentén szén-dioxid-mentessége kell tegyék a folyamataikat. Több iparágban (közlekedés, fűtés—hűtés) ez elektrifikációval megoldható, azonban számos olyan iparág van (cementgyártás, ammóniagyártás, acélgyártás), ahol csak a hidrogén tudja kiváltani a fosszilis energiahordozókat. Ezen célok következtében fontos vizsgálni, hogy a jövőbeli hidrogén igényeket milyen módon tudja a magyar energiarendszer kielégíteni. Ezen kutatás keretein belül a magyarországi villamosenergia- és gázhálózatokra összpontosító modellezést végzek el, különös tekintettel a hidrogén iránti keresletre, a termelésre és annak gazdasági következményeire.

Munkám során feltérképezem Magyarország jövőbeli hidrogénigényét, megépítem az Energy Exemplar PLEXOS elnevezésű szoftverében Magyarország és a szomszédos országok villamosenergia- és gázrendszerét. A modell alapján megvizsgálom a hidrogén előállításának módszereit több fajta elektrolizáló berendezés és különböző energiaforrások mentén. A szállítás kulcsfontosságú szerepet játszik a hidrogénellátási láncban, ezért megvizsgálom, hogy a hidrogénnek a végfelhasználókhoz való szállítása milyen költséghatékony módon lehetséges. A szimulációs adatok elemzésével tanulmányom átfogó áttekintést nyújt Magyarország helyzetéről a hidrogénpiacon, valamint hozzájárulhat a megalapozott döntéshozatalhoz az energiastratégiai célkitűzések és a hidrogén infrastruktúra fejlesztése terén.

• Nagy Levente Robin
    Energetikai mérnöki alapszak (BSc)

• Biró Bence
    PhD Student, Atomenergetika Tanszék