Regisztráció és bejelentkezés

Rotációs iszapvíztelenítő burkolatának tervezése

Rotációs iszapvíztelenítő burkolatának tervezése

Hajdu Erika BSc IV. évf.

e-mail: hajduerika91@gmail.com

Konzulens: Collognáth Dezső, Gép- és Terméktervezés Tanszék

e-mail: collognath.dezso@gt3.bme.hu

A műszaki életben, - főként a funkcióra összpontosító gépeknél- elmondható, hogy a tervezés szempontjai közül a küllem szinte mindig az utolsó helyen áll. Ennek ellenére mégis megjelent az igény a gépiparban is a dizájnra mint marketingfogásra, amellyel növelhető a megrendelő elégedettsége, illetve betölt egyfajta vevőcsalogató funkciót is.

A szennyvízipar meghatározó folyamatai közé tartozik az iszap sűrítése, elővíztelenítése, illetve víztelenítése. A dolgozat tárgya az ezekre a célokra megfelelő gépek közül a rotációs elven működő iszapvíztelenítő, amely külön-külön akár mindhárom feladatot képes ellátni, tehát különböző szárazanyag-tartalmú iszapot állít elő a végtermék felhasználási céljaitól függően.

A tervezés során egy olyan burkolati koncepció megalkotása a cél, amely valamely mértékben szakít a területen már korábban fellelhető gépek formai világával. Egy, az ipari környezetbe illő, a funkcionális feltételeknek megfelelő, de ezen követelmények mellett mégis tetszetős megjelenés létrehozása a fő szempont.

A tervezés többnyire számítógépes környezetben zajlik, 3-dimenziós modellező program segítségével. Így történik a megalkotása egy lemezalkatrész-gyártásra és megmunkálásra épülő, a vázszerkezetet is magába foglaló szerkezetnek, melynek alapanyaga rozsdamentes acél.

A burkolat nyilvánvalóan szoros kapcsolatban áll a gép belső kidolgozásával, műszaki megoldásaival, így ezek, illetve magának a technológiának a megismerése is beletartozik a feladatba. A folyamatot megelőző, illetve kísérő berendezések kialakítása és szerepe is fontos szempont, ami szintén nagy hangsúlyt kap. Ezen részek közül több integrálva kerül az egységesen kialakított burkolatba. Így az például nem csak a mechanikának ad helyet, hanem egyben vízgyűjtő tartályként is funkcionál.

Mindezek mellett lehetővé kell tenni a könnyű telepítést, szerelést, kezelést és karbantartást, amelyet ilyen gépeken általában rendszeresen szakemberek végeznek.

Habár életének nagy részét a berendezés zárt gépházakban tölti a „közönségtől” elzártan, megéri foglalkozni azzal, hogy megfelelő megjelenést kapjon.

Irodalom:

1. Dr. Tömösy László: Víztisztaságvédelem-Szennyvíztisztítás (2004)

2. Dr. Tamás János: Szennyvíztisztítás és szennyvíziszap elhelyezés (1998, Debreceni Agrártudományi Egyetem)

3. Ábrahám F., Bardóczyné Sz. E., Kárpáti Á., László Zs., Szilágyi F., Thury P., Vermes L. : A szennyvíztisztítás alapjai (Szerk.: Dr. Kárpáti Árpád, 2007)

4. Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium: Segédlet a korszerű egyedi szennyvízkezelés és a természetközeli szennyvíz tisztítás alkalmazásához (Budapest, 2005 december)

5. John C. Crittenden: Water treatment -principles and design (2005)

6. Forming the Future -innovations in shett metal forming (Szerk.: Tisza Miklós, 2007)

7. Roger L. Timings: Fabrication and welding engineering (2010)

8. Madarász István (SZIE) : Lemezalkatrészek modellezése

szerző

  • Hajdu Erika
    ipari termék- és formatervező mérnöki
    nappali alapszak

konzulens

  • Collognáth Dezső
    , (külső)

helyezés

Jutalom