Szálerősítés hatása a hibrid gyanta morfológiájára

SZÁLERŐSÍTÉS HATÁSA A HIBRIDGYANTÁK MORFOLÓGIÁJÁRA

Influence of fiber reinforcment on the morphology of hyrid resins

Szerző: Kovács Dávid

Témavezetők: Dr. Mészáros László, Adjunktus, Polimertechnika Tanszék

Turcsán Tamás, Doktorandusz, Polimertechnika Tanszék

Polimerek szerkezeti anyagként való alkalmazása esetén erősítőanyagok társításával, azaz kompozitok létrehozásával kaphatunk az egyre fokozódó mechanikai követelményeket kielégítő termékeket. Az elmúlt néhány évtizedben az anyagokban rejlő lehetőségek jobb kihasználása érdekében egyre intenzívebb kutatások folynak az úgynevezett hibrid kompozitokkal kapcsolatban. A hibridizáció mind az erősítő-, mind a befoglaló anyag oldaláról megvalósítható. Ez utóbbi, azaz a mátrix módosítása esetén polimer blendeket, kopolimereket és hőre nem lágyuló hibridgyantákat is alkalmaztak a korábbi kutatások során. Mindezek eredményei alapján a hibridgyanták alkalmazása megoldást nyújthat a hőre nem lágyuló mátrixú kompozitok képlékenyen alakítható fémekhez, illetve termoplasztikus polimerekhez viszonyított kisebb szívósságának fokozására [1, 2, 3].

Jelen kutatás során epoxi-vinilészter és epoxi-poliészter hibridgyanták előállítása, majd ezek vágott szénszállal való társítása történt meg. Az előállított anyagok morfológiai és mechanikai szempontból kerültek minősítésre.

A felhasznált irodalom:

1. T. Czvikovszky, P. Nagy, J. Gaál: A polimertechnika alapjai, Műegyetemi Kiadó, Budapest, 2006.

2. T. Czigány: Hibrid szálerősítésű polimer kompzitok, Anyagvizsgálók lapja, 59-62, 2004

3. A. Subagia, Y. Kim, L. D. Tijing, C. S. Kim, H. K. Shon: Effect of stacking sequence on the flexural properties of hybrid composites reinforced with carbon and basalt fibers, Composites: Part B, 58, 251-258, 2014.

• Kovács Dávid
    gépészmérnöki
    nappali alapszak

• Dr. Mészáros László