Növényi kaucsukkal társított, politejsav alapú biokompozitok fejlesztése

Napjainkban a biológiai úton lebomló úgynevezett biodegradábilis és biokompatibilis polimerekre nagy figyelem helyeződik. A fosszilis energiahordozók (pl. kőolaj, földgáz) csökkenésének és a növekvő környezetterhelés és szennyezés következtében a megújuló nyersanyagforrásból származó, lebomló polimerekre, azok blendjeire és kompozitjaik fejlesztésére, illetve tulajdonságaik megismerésére intenzív érdeklődés mutatkozik. Jelenleg az egyik legjelentősebb biológiai úton (komposztálással) lebontható polimer a politejsav (polylactic-acid (PLA)). A PLA egy lineáris alifás termoplasztikus poliészter, amely mechanikailag és optikailag a polietilén-tereftaláthoz (PET) hasonlít, de annál törékenyebb, kevésbé hőálló és nagyobb gázáteresztő képességgel rendelkezik. A PLA-t jelenleg főként a csomagolástechnikában alkalmazzák. A PLA alapjában egy rideg, lassú kristályosodásra képes alapanyag, amelyet különböző lágyítókkal (pl. polietilén-glikol), kristályos gócképzőkkel (pl. természetes szálakkal) és szívósságot javító anyagokkal (pl. növényi kaucsuk) javíthatunk [1,2].

TDK dolgozatomban célul tűztem ki, hogy a PLA rideg tulajdonságát, növényi kaucsukkal való társítással javítsam. Az előre meghatározott kísérletterv szerint különböző PLA alapú növényi kaucsukkal társított biokompozitokat állítottam elő ikercsigás kompaundálással. A biokompozitok erősítőanyagául mikro-fibrilláris cellulózt választottam. Dolgozatomban részletesen bemutatom az általam felhasznált alapanyagokat, gyártástechnológiai és vizsgálati módszereket, továbbá az előállított biokompozitok mechanikai és morfológiai tulajdonságait.

Irodalom:

1. Xu C., Yuan D.,Fu L., Chen Y.: Physical blend of PLA/NR with co-continuou sphase structure: Preparation, rheology property, mechanical properties and morphology. Polymer Testing, vol. 37, 94-101 (2014).

2. Yuan D., Xu C., Chen Z, Chen Y.: Crosslinked bicontinuous biobased polylactide/natural rubber materials: Supertoughness, “net-like”-structure of NR phase and excellent interfacial adhesion. Polymer Testing, vol. 38, 73-80 (2014).

• Radovics Kata Bianka
    gépészmérnöki