Grafén tartalmú poliamid 6 mátrixú hibridkompozitok vizsgálata

A nanokompozitok kutatása és fejlesztése napjainkban is intenzíven folyik. A nano mérettartományba eső erősítőanyagok nagy fajlagos felülettel rendelkeznek, ezért kis mennyiségben is hatással lehetnek a kompozit tulajdonságaira, ennek köszönhetően a kutatók jelentős eredményeket várnak ezen erősítőanyagoktól. A nano erősítőanyagok egy nagy hátránnyal rendelkeznek, ez pedig a nehéz eloszlathatóságuk. A nem megfelelő diszperzió inkább negatív hatással van a kompozitra hiszen az aggregátumok hibahelyként funkcionálnak. Egyik eloszlatást segítő módszer lehet a hibrid kompozitok létrehozása, ebben az esetben valamilyen szálas és nano erősítőanyag segítségével hozunk létre hibrid rendszereket. Hőre lágyuló mátrix esetén a szálas erősítőanyag a szilárdság növelése mellett a gyártás során az ömledékben nagyobb nyírást hoz létre, ami a részecskék egymástól való eltávolodását segítheti. Dolgozatom célja poliamid 6 mátrixú, grafénnal valamint bazaltszállal erősített kompozitok és hibridkompozitok alapos és átfogó vizsgálata. A hibrid rendszer létrehozásának hatását vizsgálom a nanorészecske eloszlathatóságára, valamint feltárom ömledékes módszerrel előállított anyagra jellemző különféle tulajdonságokat. A poliamidot előszeretettel használják a műszaki élet több területén, például fogaskerekeket is gyártanak belőle. Az ilyen szerkezeti elemek pedig ismétlődő és lüktető terhelésnek vannak kitéve. A kutatásom során ezért a hőre lágyuló kompozitok, és ezen belül a hibrid rendszerek esetén egyelőre kevésbé alkalmazott ciklikus vizsgálatot is végeztem. A viszkoelasztikusan viselkedő polimerek esetén különös figyelmet követel meg ez a vizsgálat, hiszen a jó energiaelnyelő képességnek köszönhetően nagyfrekvenciás terhelés esetén a keletkezet hő jelentősen befolyásolhatja az eredményeket.

• Szakács József
    gépészmérnöki