Az eloszlatást segítő technológia optimálása elasztomermátrixú nanokompozitoknál

Hajdu Sándor Mihály MSc I. évf.

Konzulensek: Halász István, Dr. Bárány Tamás, Polimertechnika tanszék

A nanokompozitok egyik legnehezebben megoldható problémája a jelenleg elérhető nanoméretű töltőanyagok egyenletes eloszlatása. A piacon kapható szén-nanocsövet (MWCNT) por formájában kapjuk, mikroszerkezetét nézve aggregátumok alkotják a port, statisztikus nanocső-gombolyagok. Az MWCNT szakítószilárdsága óriási, viszont egy kompozitban ez csak akkor használható ki, ha a töltőanyag és a mátrix közötti adhéziós erőt maximalizáljuk és ennek egy kulcsfontosságú összetevője a kapcsolódó felületek növelése. A szokásos kompozitkészítési eljárások során általában a töltőanyag aggregátumokba nem jut be elégséges mértékben a mátrixanyag, ezért valamilyen speciális technikára van szükség az aggregátumok szétválasztására. Romhány Gábor és társai munkája [1] alapján a ciklikus butilén-tereftalát oligomer (CBT) jó hordozóanyaga lehet az MWCNT-nek, és a CBT és MWCNT együttes őrlése segíthet a nanocső aggregátumok szétválasztásában. Munkám során különböző őrlési időket használva vizsgáltam a CBT/MWCNT porkeverék erősítő hatását SBR gumira. Egy új keverékkészítési módszer is összehasonlításra kerül a hagyományossal, miszerint a kaucsukot a CBT olvadási hőmérsékletére fűtjük keverés közben. A CBT ömledékviszkozitása rendkívül alacsony, emiatt várható, hogy a töltőanyag eloszlatását javítani fogja az eljárás.

Irodalom:

1. Romhány G., Vígh J., Thomann R., Karger-Kocsis J., Sajó I. E.: pCBT/MWCNT Nanocomposites Prepared by In situ Polymerization of CBT After Solid-Phase High-Energy Ball Milling of CBT with MWCNT. Macromol. Mater. Eng., 296, 544-550 (2011).

• Hajdu Sándor Mihály
    gépészmérnöki