Reciklált PET mechanikai tulajdonságainak és hőállóságának kiegyensúlyozott javítása adalékolással és utókristályosítással

(Balanced improvement of mechanical properties and thermal resistance of recycled PET by additives and post-crystallization)

Slezák Emese MSc, slezakemese99@gmail.com

Konzulensek:

Dr. Bordácsné Bocz Katalin, tudományos munkatárs, Szerves Kémia és Technológia Tanszék

Dr. Ronkay Ferenc, címzetes egyetemi tanár, fejlesztési csoportvezető, Jász-Plasztik Kft.

A poli(etilén-tereftalát) (PET) az egyik legnagyobb mennyiségben alkalmazott tömegműanyag: 2020-ban 70 millió tonnát állítottak elő belőle [1]. A PET egyik fő alkalmazási területe a csomagolóipar, ahol műanyag palackok gyártására használják, amelyek rövid életciklusokat követően hulladékként végzik. Magyarországon évente 1,4 – 1,6 milliárd PET palack hulladék keletkezik (kb. 100 kt), amelynek napjainkban kb. 35 %-át hasznosítják újra. Műszaki műanyagként azonban korlátozottan alkalmazzák, ami azzal magyarázható, hogy a fröccsöntött darabok törékenyek, illetve amorf formában kicsi a hőállóságuk.

Kutatásom fő célkitűzése tehát az anyag ütőszilárdságának és hőállóságának növelése. Ehhez különböző átlagos molelkulatömegű (eredeti, illetve reciklált) alapanyagok viselkedését tanulmányoztam többféke etilén-butil akrilát-glicidil metakrilát terpolimer (PTW elasztomer) tartalom (0-5-10-15 %) mellett, majd a mintákat 150°C-on kristályosítottam (0-20-40-60-180 s időtartamokig). A PTW elasztomer és a kristályosítás hatására kialakuló morfológiai változásokat DSC és SEM vizsgálatokkal követtem nyomon, s s ezekkel magyaráztam az ütésállóság, a merevség, valamint a hőállóság alakulását. Utóbbi tulajdonságokat DMA vizsgálatokkal jellemeztem.

A vizsgálatok alapján megállapítottam, hogy a kristályosítatlan minták ütőszilárdsága ugrásszerűen nő egy kritikus PTW tartalom felett, amely kritikus érték a reciklált PET esetében kisebbnek bizonyult, összhangban a szakirodalommal [2]. A kristályosítás után viszont az ütőszilárdság egyenletesen növekedett az adaléktartalommal. A kristályosítatlan minták esetében a rideg amorf fázis (RAF) aránya nagyobb a reciklált PET esetén, s az elasztomer ennek mennyiségét tovább növeli. Így az irodalomban elsőként kimutattam, hogy a PTW elasztomer szemcsékhez közvetlenül kapcsolódó polimer láncok csatlakozó szegmensei is immobilisak, így azok is RAF fázisként jelentkeznek, ami hatással van a mechanikai tulajdonságokra.

Végeredményként sikerült növelt hő- és ütésállóságú reciklált PET-et fejlesztenem, amely alkalmas lehet műszaki alaktrészek gyártására.

Irodalom:

[1] L. Dai et al., “Enhancing PET hydrolytic enzyme activity by fusion of the cellulose–binding domain of cellobiohydrolase I from Trichoderma reesei,” Journal of Biotechnology, vol. 334, 2021, doi: 10.1016/j.jbiotec.2021.05.006.

[2] K. Bocz, F. Ronkay, K. E. Decsov, B. Molnár, and G. Marosi, “Application of low-grade recyclate to enhance reactive toughening of poly(ethylene terephthalate),” Polymer Degradation and Stability, vol. 185, 2021, doi: 10.1016/j.polymdegradstab.2021.109505.

• Slezák Emese
    Műanyag- és száltechnológiai mérnöki mesterképzési szak, nappali MSc
    mesterképzés (MA/MSc)

• Dr. Bordácsné Bocz Katalin