Regisztráció és bejelentkezés

Fröccsöntött ultranagy molekulatömegű polietilén alapanyag vizsgálata

Társadalmunk egyik legjelentősebb kutatási területe az egészségügy, amely az idő előrehaladtával egyre jobban összefonódott a műszaki tudományokkal. A műszaki világ orvostechnikai alkalmazását illetően nagy szerepet vállalnak magukra az élő szervezetbe beépített mesterséges, hiánypótló elemek, a protézisek. Ízületi protézisanyagként az egyes biokompatibilis fémek és fémötvözetek mellett széles körben alkalmazott alapanyag az ultranagy molekulatömegű polietilén (UHMWPE). A különböző anyagok és gyártástechnológiák fejlődése teret ad az ízületi protézisként alkalmazható alapanyagok változatos feldolgozhatóságának [1].

Az egyes gyártástechnológiák számos előnyt rejtenek magukban. Ahogy az additív technológiák lehetőséget biztosítanak a termék nagymértékű személyre szabhatóságára, úgy fröccsöntéssel szintén megbízható minőségű és szabványos termékeket állíthatunk elő, viszont nagy szériaszámban és költséghatékonyan [2].

Dolgozatom célja UHMWPE alapanyag vizsgálata és annak alkalmazási lehetősének elemzése ízületi protézisek esetén. Irodalmi kutatásom során külön hangsúlyt helyezek az ízületi protézisek gyártástechnológiáinak és alapanyagainak bemutatására. Dolgozatomban a fröccsöntött és hagyományos gyártástechnológiával előállított mintákat mechanikai, tribológiai és morfológiai vizsgálatok segítségével hasonlítom össze.

Irodalom:

1. Czvikovszky T.-Nagy P.: Polimerek Az Orvostechnikában. Műegyetem Kiadó, Budapest (2003)

2. Sors László, Balázs Imre: Design of plastic moulds and dies. Akadémia kiadó, Budapest (1989)

szerző

  • Tóth Ákos Károly
    Gépészmérnöki mesterképzési szak
    mesterképzés (MA/MSc)

konzulensek

  • Dr. Kovács Norbert Krisztián
    adjunktus, Polimertechnika Tanszék
  • Kitti Keszei
    tanszéki mérnök, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (külső)