Regisztráció és bejelentkezés

Egy szabadságfokú rendszer képfelismerésen alapuló felhőszabályozásának vizsgálata

Az ipari képfeldolgozás új eredményei egyre pontosabb modellekkel segítik az automatizáció terjedését; manapság pedig már az sem utópia, hogy egy kamerarendszer ne csak számlálási- vagy minőségellenőrzési, hanem mozgásszabályozási feladatokban is alkalmazva legyen. A szabályozás gyors feldolgozást igényel, erre két lehetőség van: az egyik a végpontban történő feldolgozás, a másik pedig egy központi szerveren vagy egy részleg szerverén való kiértékelés. A nagy szenzortechnikai cégek prémium termékei azok a kamerák, amelyek feldolgozóegységgel is bírnak, így megkönnyítve az integrálást, azonban ezek az eszközök gyakran két-háromszorosába is kerülhetnek ugyanazon gyártó “egyszerű” kameramegoldásának. A dolgozat célja megvizsgálni, hogy a drágább megoldásra alternatívát nyújtva, egy dinamikai rendszer milyen feltételek mellett szabályozható távolról lokális hálózaton lévő vagy felhő alapú feldolgozással.

A vizsgált, egy szabadsági fokú rendszerünk kamera kép alapján szabályoz pozíciót, a képfeldolgozás a rendszertől távol történik, és csak a beavatkozó jelet kapja vissza a mérési összeállítás. A szabályozásban nagy problémát jelent az időkésleltetés, és az, hogy a késleltetésnek sokszor nagy a szórása. Erre vonatkozóan is történtek mérések több eltérő kommunikációs protokoll és hardver konfiguráció mellett.

A méréseink következtetéseként a feladat bonyolultságának függvényében meghatároztuk, hogy mely esetekben van létjogosultsága a távoli szabályozásnak mind preformancia, mind költséghatékonyság szempontjából.

szerzők

  • Forrai Benedek
    Mechatronikai mérnöki alapszak (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)
  • Sipos Bence
    Mechatronikai mérnöki alapszak (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Korondi Péter
    , Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék