Navigációs keretrendszer és oktatási célú alkalmazások fejlesztése etorobotikai kutatásokhoz

A kutatás fő célja a MOGI Ethon robot felprogramozása, hogy betölthesse a portás robot funkcióját a MOGI tanszéken. Tekintettel kell lenni arra, hogy viselkedés szempontjából megfeleljen az ELTE Etológiai tanszék számára, és elérhetővé tegyük, hogy ember-robot kapcsolatot tanulmányozhassák rajta. Feladatunk közben nagy hangsúlyt kapott az oktatás is. Munkánkat egy robot könyvtár formájában hoztunk létre, ami nem csak egy önállóan működő robotot jelent, de egyben bárki számára elérhetővé válik, hogy programozhassa az és megalkothassa a saját verzióját. Ennek a támogatása érdekében elkészítettünk egy offline szimulációs szoftvert és egy kiterjesztett valóság alapú telefonalkalmazást.

A biztonság érdekében megalkottunk egy alap könyvtárrészt, amely képes az önálló navigálásra, vigyáz önmagára és ügyel a körülette lévő emberekre. Ehhez nagy munkát fektettünk egy saját kódba, ami a kinect képe alapján leképezi a környezetet, valósidejű navigációt valósít meg és lekezeli a motorok pozícionálási hibáit. Továbbá olyan a nehéz feladatokat valósítottunk meg, mint a beszéd, ember és környezet felismerést. Fejlett osztályokat hoztunk létre a lekezelésükre, amik hasznos adatokkal szolgálnak a jövőben eto-robotikát tanuló diákok számára. A gyorsabb hibajavítás és az interaktívabb kommunikáció érdekében egy virtuális valóság alkalmazást készítettünk okos telefonra és számítógépre, ami vizualizálva szolgáltat információkat a robotról. Elérhetővé tettük, hogy távolról is lehet követni a robot viselkedését.

szerzők

• Szekeres Kornél
    Mechatronikai mérnöki alapszak (BSc)
  • Katona Attila