Startlyukfúró gép szerszámtár kialakítása és szerszámcsere automatizációja

Az AQ Anton Kft. speciális megmunkálásokkal foglalkozó üzeme egyedi technológiával van felszerelve, tevékenysége szűk, nemzetközi vevői kört szolgál ki az energiaipari szegmensben. Nagy tapasztalat halmozódott fel a nehezen megmunkálható, nikkel bázisú szuperötvözetek szikraforgácsolása és konvencionális CNC forgácsolása területén. Az üzemben egyedi fejlesztésű berendezéseken, termékhez egyedileg tervezett technológiákkal turbina alkatrészek komplex megmunkálása zajlik. A bonyolult geometriájú, speciális anyagú alkatrészek gyártástechnológiájában jártas szakemberek a folyamatos fejlesztő tevékenységégnek köszönhetően az iparágban járatos technológiák egyre nagyobb skáláját képesek lefedni1. A fejlesztés egy egyedi tervezésű start furat megmunkáló gépet érint. A cég nagy hangsúlyt fektet az egyedi építésű gépek folyamatos fejlesztésére, ezt bizonyítja az is, hogy immár a megmunkáló gép harmadik generációját alkalmazzák a gyártás során. A cél, hogy a hatékonyság jelentősen megnövekedjen a ciklusidő csökkentésével. Ennek érdekében létre kell hozni egy szerszámtárat az elektróda vezetők, és a patronok tárolására, és biztosítani kell a csere automatizálását.

Az új terület egy komplex probléma csoportot vetett fel. A tervezés során figyelembe kellett venni nem csak a megmunkálógép, de az egész gyártó sor környezetét. A tervezés két részre bontható, ebből az első a szerszámtár kialakítása és annak mozgásrendszere, a második pedig egy többtengelyes lineáris robot létrehozása. A konstrukciónak két folyamatot kell tudnia teljesíteni, amiből az első az elektróda-vezető cseréje. A második folyamat összetetteb, ennek első lépése az elektródát megfogó patron cseréje, a második pedig az elektróda befűzésé a vezetőbe. A tervezés során figyelembe kellett venni a költségeket is, amivel szemben az elvárás az volt, hogy 3 éven belül megtérülő befektetésnek kell lennie.

TDK munkámban célom volt a teljes elektróda cserélő berendezés megtervezése és az automatizálási szint növelése.

• Varga János
    Gépészmérnöki mesterképzési szak