Előre definiált ciklusok fejlesztése Sinumerik 840Dsl CNC vezérlésen

CAM programok, és a párbeszédes programozás megjelenése óta NC programozásban ma már egyre kevesebbet írunk paraméteres programot. Ennek ellenére vannak olyan feladatok, ahol költséghatékonyabb egy paraméteres programot írni. Ilyen például hasonló geometriájú, de eltérő méretű alkatrészek gyártása.

Célom, tömbszikra forgácsolás során alkalmazott grafit elektróda előkészítéséhez olyan paraméteres program készítése, amivel lényegesen csökkenti a programozási időt, beadási maszk segítségével könnyíti a paraméterek értelmezését, mindeközben optimális programot generál. Ennek köszönhetően grafit előkészítés költsége csökkenthető két okból: rövidebb gépi főidő, illetve nincs szükség magasan képzet munkaerőre.

Feladat elvégzése során első lépés a különböző geometriájú elektróda befogók megismerése volt. Következő lépésként geometriák közötti hasonlóságok keresése annak meghatározás következett. Ezekből az információkból már meg tudtam határozni, hogy milyen alapműveletekből áll a megmunkálás, ebből már lehetet következtetni, hogy milyen szerszámokra lesz szükség.

Végül paraméteres programot kellett megírnom, optimalizálnom, utolsó lépésként pedig beadási maszkot készítenem.

Munkám eredménye egy pontos, precíz, költség hatékony paraméteres program, amely gyakorlatban jól alkalmazható és akár tovább fejleszthető.

Budapest, 2015.09.28

Irodalom:

1. Siemens Sinumerik 840D programozási kézikönyv, Munkaelőkészítés fejezet, 2000

2. Siemens Sinumerik 840D programozási kézikönyv, Alapok, 2010

3. Dr. Mátyási Gyula: NC technológia és programozás. Műszaki könyvkiadó, 2001