Ultraszűrő állomás üzembe helyezése és vizsgálata

Tudományos diákköri témám az áramló folyadékok szűrésére alkalmas berendezés, egy ultraszűrő membránállomás üzembe helyezése, kezelési utasítás készítése és mérési segédlet összeállítása.

Az ultraszűrés egy nyomáskülönbségen alapuló membránszeparációs művelet, mely során egy féligáteresztő membránon, az alkalmazott nyomáskülönbség függvényében a kezelendő, áramló folyadékból szennyező komponenseket lehet kiszűrni.

Az ultraszűrés alkalmazási területe rendkívül sokrétű, szinte mindenhol alkalmazható, ahol kis molekulatömegű komponenseket kell elválasztani nagy molekulatömegű komponensektől. Ebből adódóan alkalmazható az élelmiszeripar, a gyógyszeripar, a textilipar, a vegyipar, a papíripar, a bőripar területén is. Hagyományosan vizes oldatok kezelésére használják, azonban ma már elterjedt a nem vizes oldatok kezelése is.

Vizsgáltam az Épületgépészeti és Eljárástechnika Tanszék laborjában levő ultraszűrő állomásban rejlő lehetőségeket. Kiindulási anyagot javasoltam, amivel a hallgatói laboratóriumi mérések elvégezhetőek.

A feladat keretein belül egy mérési segédletet is készítettem, mely alapján a későbbiekben hallgatói mérések is végezhetőek. A mérést követően a hallgatók elmélyíthetik a korábban megszerzett tudásukat, és a gyakorlatban értékes tapasztalatokra tehetnek szert.

• Balázs János
    gépészmérnöki