Új magyarországi geotermikus erőmű létesítése a dél-alföldi régióban

Napjainkban a fenntarthatóság kiemelkedően fontos társadalmi és szakpolitikai elvárás, mely az energiaszektor elé komoly kihívásokat állít a villamosenergia-termelésben. Ugyan-akkor a fenntarthatóság nehezen egyeztethető össze az ellátásbiztonsággal. Ma Magyaror-szágon, mikor az energiatermelő egységek összehangolása és a fogyasztói igények kielégíté-se jelentős mértékben csak importból fedezhető, szükséges a hazai erőműportfólió bővítése. Cél a fenntartható energiatermelés oly módja, ahol a termelés kiszámítható, az ellátás állan-dó és a kibocsátás minimális. Magyarországon a geotermikus energia kedvező adottságú energiaforrásnak számít a fent felsoroltak alapján, ugyanakkor a természetes hőforrást el-sődlegesen hőigények kielégítésére hatékony felhasználni. Így tevődik össze a feladat, mely a fogyasztói igényeket is vizsgálva keresi az optimális kapcsolt villamosenergia és távhő termelési módot.

Magyarország „geotermikus nagyhatalom”, ennek ellenére elenyésző példa van a hőfor-rás hasznosítására, ennek megváltoztatás célja jelen kutatásnak is. A tanulmány a dél-alföldi régióban található meglévő kútra tervez hő- és villamosenergiát szolgáltató rendszert. Míg a távhő szolgáltatásnak a távhőrendszer kiépítési költsége és a hőigények szezonalitása szab korlátot, addig a villamosenergia termelését az alacsony forráshőmérséklet következtében a rosszabb hatásfok teszi problémássá. Az üzemvitel pontos megtervezése és a fenti egyensúly megteremtése kiemelt szerepet játszik a kutatásban. A rendszer megtervezése mellett pedig ugyancsak fontos a megvalósíthatósággal kapcsolatos gazdasági és megtérülési számítások elvégzése. A végső cél, hogy konkrét terv készüljön a dél-alföldi régió energiaellátásában fontos szerepet játszó geotermikus erőműre.

• Gianone János
    Energetikai mérnöki mesterképzési szak