Használati melegvíz bojler CFD moddellezése

A használati melegvíz előállítására és hőtárolására használatos belső hőcserélőt tartalmazó bojlereket igen elterjedten alkalmazzák hazánkban. Kompakt kialakítása és egyszerű szabályozása miatt kiválóan alkalmas családi házak, lakások HMV ellátására; nagyobb méretekben, vagy összetett hőellátó rendszerekben való alkalmazása azonban súlyos energetikai hátrányokkal és ellátási hiányosságokkal járhat.

Dolgozatomban szeretném bemutatni a HMV bojlerek energetikai viszonyait és alkalmazásuk korlátait. A Tanszéken található 300 literes belső hőcserélős bojler geometriájának felhasználásával 2D és 3D-s CFD szimulációt végeztem különböző kezdeti feltételek mellett. A CFD modellel kapott eredményeket összehasonlítom az egyszerűsített, koncentrált paraméterű számítások eredményeivel. A dolgozatban értékelem a szimuláció eredményeit, és kijelölöm a vizsgálat további szükséges lépéseit.

Irodalom

1. Zachár András: Analysis of coiled-tube heat exchangers to improve heat transfer rate with spirally corrugated wall - International Journal of Heat and Mass

Transfer, 53 (2010) 3928–3939

2. Zachár András: Investigation of a new helical flow distributor design to extract thermal energy from hot water storage tanks - International Journal of Heat and