Regisztráció és bejelentkezés

Túlméretezés hatásai a fűtési és hűtési rendszerekre

Az épületgépészeti rendszereknél gyakran találkozhatunk túlméretezett berendezésekkel, fogyasztókkal, csővezetékekkel és szerelvényekkel. Ennek oka, hogy a tervezők és kivitelezők túlságosan a biztonságra törekedtek, vagy rosszul végezték el a méretezést, de akár az is, ha egy felújítás során az épületet, fogyasztókat korszerűsítik, azonban a hűtő- és fűtő berendezéseket változatlanul hagyják.

A dolgozatban megvizsgálásra került, hogy milyen pozitív illetve negatív hatásai vannak a túlméretezésnek. A legfontosabb kérdés a dolgozatomban, hogy ezeknek a túlméretezett berendezéseknek hogyan változik az energiafogyasztása, illetve hogyan befolyásolja a túlméretezés a szabályozás pontosságát. Ezeken kívül a túlméretezés hatása a kibocsájtott zajra illetve a berendezés élettartamára is említésre kerül.

A túlméretezés leggyakrabban a kazánok esetében fordul elő, ez azért probléma, mert általánosságban kijelenthető, hogy a csak fűtésre szolgáló berendezéseknél a fűtési idény több mint 80 %-ában a méretezési teljesítmény felénél kisebb teljesítményre van szükség. A teljes terheléssel való üzemelés csak nagyon rövid időszakra jellemző, ezért a túlméretezés hatása itt még jelentősebb. Hagyományos, alacsony hőmérsékletű és kondenzációs kazánok is megvizsgálásra kerültek, hiszen a hatások itt máshogyan jelentkeznek. Továbbá a túlméretezés következményeit elemeztem csővezetékek, radiátorok illetve hűtési rendszerek esetében is.

szerző

  • Sóki Rudolf
    épületgépészeti és eljárástechnikai gépészmérnök
    nappali

konzulens

  • Dr. Szánthó Zoltán
    egyetemi docens, Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék

helyezés

II. helyezett