Regisztráció és bejelentkezés

Visszwatt védelmes napelemrendszerek rendszerméretének gazdasági optimum keresése

A fenntartható fejlődés jegyében a világ egyre több országa, illetve többek között az Európai Unió is azt a célt tűzte ki, hogy 2050-re eléri a karbonsemlegességet. A klímaváltozás elleni fellépés fontos része a megújuló energiák arányának növelése az energiaszektorban, ezáltál lehetővé válik a háztartások és vállalkozások számára, hogy saját maguk termeljenek és tároljanak megújulókból származó villamosenergiát. Továbbá a napjainkban érzékelhető globális energiaválság egyre több terméket érint, többek között a villamosenergia ára is jelentősen megemelkedett. Az energiaszektorban lezajló változások az európai és ez által a hazai energiapiacok jelentős átalakulását vetítik előre. A piaci szereplők folyamatosan keresik a hosszútávon kiszámítható költségszintű alternatívákat. Ezért egyre több vállalat kötelezi el magát beruházóként vagy hosszú távú energia vásárlóként a megújuló energia alapú projektek megvalósulása mellett.

A napelemek ipari alkalmazásának a hazai korlátozások miatt előtérbe kerülő területe, a telephelyek villamos energia felhasználásának csökkentésére beépített nagyteljesítményű, visszwattos rendszerek. A visszwatt védelemmel ellátott rendszer esetén a közcélú villamos energia hálózatba visszatáplálás nem lehetséges, vagyis a napelem modulok által termelt villamos energiát a telephely teljes mértékben elfogyasztja, ezért méretezésekor a telephely fogyasztását kell elsődlegesen figyelembe venni

Dolgozatom célja, hogy egy napelemes kiserőmű termelési modelljén túl létrehozzak egy gazdaságossági modellt, amely a figyelembe veszi a pénzügyi/gazdasági peremfeltételeket is. Ezáltál úgy lehessen meghatározni egy visszwatt védelemmel ellátott napelemes rendszer méretét, hogy azzal fogyasztás minél nagyobb részét lehessen kiváltani gazdaságos termelés mellett. A modell működését egy élelmiszeripari cég valós példáján keresztül mutatom be, aki diverzifikálni és részben kiszámíthatóvá kívánja tenni energia beszerzési forrásait napelemes rendszerrel.

Irodalom:

[1] EUROPEAN UNION (2021): REGULATION (EU) 2021/1119 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL

[2] H 7962/2022 számú MEKH rendelet

szerző

  • Kovács Barnabás
    Energetikai mérnöki alapszak (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Dr. Szücs Botond
    egyetemi adjunktus, Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék

helyezés

Jutalom