Regisztráció és bejelentkezés

Természetes huzatú száraz hűtőrendszerű erőmű termodinamikai modellezése

A szigorodó környezetvédelmi és biztonságtechnikai előírások eredményeként az újonnan épülő konvencionális erőművek hűtési rendszere jellemzően száraz vagy nedves hűtőtorony létesítésével valósul meg. A klímaváltozás által okozott globális vízhiány a száraz hűtőtornyok alkalmazását helyezi előtérbe.

A természetes huzatú száraz hűtőrendszerek megfelelnek a jelen kor elvárásainak, hiszen a hűtővízrendszerből a fáradt gőz hőelvonását végző munkaközeg nem kerül ki a természetbe, ezzel jelentősen lecsökkentve a vízfogyasztást a nedves hűtőtornyos vagy frissvizes hűtéshez képest. A kondenzátorba a fáradt gőz elvont hőjét szállító víz munkaközeg egy hőcserélőn keresztül adja le energiáját a száraz hűtőtoronyba, ahol léghűtőkkel kerül a levegő visszahűtésre. A természetes huzatú hűtőtornyokban a légmozgást a tornyon kívüli és belüli levegő közti sűrűségkülönbség okozta felhajtóerő alakítja ki. Magas külső hőmérséklet esetén a hőelvonó képesség lecsökken a felhajtóerő csökkenése miatt.

A vizsgálat elvégzéséhez Cycle-Tempo rendszerszintű hőséma számító és modellező programot használtam. A szoftver új rendszerek tervezésénél vagy meglévő rendszerek optimalizálásánál használatos, képes megadott paraméterekből termodinamikai jellemzők és tömegáramok számítására. A dolgozat, a külső hőmérséklet gőzközfolyamatra gyakorolt hatásait vizsgálja egy természetes huzatú száraz hűtőrendszer leíró modelljének ismeretében. A cél tartósan magas külső hőmérséklet esetén a műszakilag elérhető legkisebb kondenzátornyomás meghatározása.

Az energiafüggetlenség és a növekvő energiaigények kielégítésének elérésében kulcsszerepet játszik az erőművi hűtőrendszerek fejlesztése, hogy a változó környezeti viszonyok mellett is hatékonyan működő, alacsony környezetformáló hatású energiatermelő rendszerek kerüljenek kialakításra.

szerző

  • Molnár Anna Judit
    Energetikai mérnöki alapszak (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Dr. Groniewsky Axel
    egyetemi docens, Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék