Regisztráció és bejelentkezés

Paks 2 atomerőmű projekt költségelemzése

A Paks 2 atomerőmű projekt költségelemzése:

Napjaink egyik legvitatottabb és a közvéleményt leginkább érdeklő szakmai kérdései, hogy vajon megtérülő beruházás lesz-e a Paks 2 atomerőmű projekt.

Elmondható, hogy a hazai villamosenergia-rendszerben rendelkezésre áll elég kapacitás, hogy import igény nélkül tudjon üzemelni a rendszer, azonban a piacliberalizációnak köszönhetően, sokáig olcsó import energiát lehetett vásárolni külföldről, valamint a magas CO2-kvótaárak miatt nem tudott gazdaságosan működni az elöregedő hazai erőművek jelentős része. Az EU dekarbonizációs célkitűzései miatt is fontos egy CO2-mentes technológia alkalmazása, amely versenyképes marad az olcsó energiatermeléssel. Az épülő atomerőmű jövőbeli piaci lehetőségeihez számolni kell a jelenértékben kiszámíthatatlan piaci árakkal. Ez jelentős kockázat, mert egyelőre nem ismert a tíz évvel későbbi piaci környezet, azonban a megtérülést előzetesen mérlegelve elengedhetetlen. Szakmai, illetve kevéssé szakmai platformokon is vitákat generált a projekt, több egyetemi oktató, állami szerv és független elemző vizsgálta a megtérülési szcenáriókat, ezért több eredmény látott napvilágot az elmúlt évtizedben. Azóta az energiapiac összetétele is változott, valamint a beruházás is késedelmes az eredetileg kitűzött célokhoz képest, ezért vélhetően a hiteltörlesztés, valamint a fogyasztók kiszolgálása is változni fog.

A dolgozat célja, hogy az alkalmazott modell segítségével rekonstruálja az előző évtizedben végzett számításokat és azokat megismételje, kritikusan ellenőrizve az alkalmazott adatok helyességét és mostani aktualitását. 2014 óta eltelt időszakban megváltozott a beruházás és a kereskedelmi üzem időpontja is, más körülmények állnak fenn az energiapiaci kereskedésekben is, így érdemes felülvizsgálatot tartani és validálni vagy véleményt formálni az adatok helyességéről. A dolgozatban LCOE (Levelized Cost of Electricity) számítási modell segítségével a projekt megtérülése kerül kiszámításra, valamint a jelenlegi piaci trendek alapján meghatározásra kerül, hogy milyen áron tud majd kereskedelmi üzemben eladni villamos energiát az épülő erőmű és hogy miért marad versenyképes a piacon ez a technológia. Az LCOE modell alapja, hogy megállapítást tesz az átlagolt fajlagos villamosenergia költségről az erőmű 60 éves élettartamára számítva a beruházás és az értékesített villamosenergia jelenértékét meghatározva.

A módszertan részét képezi a bemeneti adatok kritikus vizsgálata, mi változott és mi az, ami változatlan az elmúlt hét évben. A költségvizsgálat aktuális adatainak megállapításával el lehet végezni a számítást és állást lehet foglalni a korábbi számításokkal szemben vagy mellett, valamint megfigyeléseket lehet tenni a Paks 2 projekt előrehaladását tekintve.

szerző

  • Móczár Botond Máté
    Energetikai mérnöki mesterképzési szak
    mesterképzés (MA/MSc)

konzulens

  • Dr. Korényi Zoltán Mihály
    c. egyetemi docens, GPK EGR (külső)

helyezés

III. helyezett