Regisztráció és bejelentkezés

Marginális területek energetikai hasznosítási lehetőségeinek elemzése

Marginális területek energetikai hasznosítási lehetőségeinek elemzése

Sutyera Tamás MSc II. évf.

Témavezető: Dr. Zsebik Albin

Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék

A dolgozat célja az elhanyagolt, marginális területeken megújuló energiaforrások hasznosítási lehetőségeinek elemzése. Az energetikai beruházások által történő kultiválás két kiválasztott esetének – napelempark és energiaültetvény telepítés – műszaki, gazdasági és környezeti hatásainak megvizsgálása.

Bemutatom a vizsgált területet, mint tájat (földrajzi elhelyezkedés, talaj, időjárás) és a beruházás kiinduló adatait, majd meghatározom a napelem-park létesítésének részletes költségösszetevőit (napelem, inverter, állványzat, villamos csatlakozás, karbantartás) és a területi elhelyezkedést figyelembe véve a várható villamosenergia-termelést.

Ismertetem továbbá az energetikai faültetvény létesítésekor alkalmazható fafajtákat és a hazai termesztési tapasztalatokat a 80-as évektől napjainkig. Bemutatom az ültetvény telepítésének szempontjait, s az adott területen várható hozamot. Hazai és külföldi példák alapján bemutatom a növények növekedését serkentő doppingszereket és ezek hatását elméletben és gyakorlati esetekben.

Mindkét hasznosítási lehetőség esetén felvázolom a létesítés időbeli ütemezési rendjét.

A projektek gazdaságossági számításhoz dinamikus mutatókat használok. Röviden ismertetem a gazdasági értékelés kritériumrendszerét, a finanszírozás különböző lehetőségeit. Elemzem a műszaki és gazdasági jellemzők változásának hatását a projekt gazdasági mutatóira.

Bemutatom a természeti és társadalmi környezetre gyakorolt pozitív hatásokat, úm. szén-dioxid kibocsátás, munkahelyteremtés. SWOT analízist végzek a környezet által jelentett lehetőségek és veszélyek, valamint a projekt erősségeinek és gyengeségeinek meghatározására.

Irodalom:

1. Veperdi I. (szerk.): Erdőtelepítési termesztés-technológiai és végrehajtási útmutató kidolgozása, a nem szokványos erdőművelési módszer miatt, a különböző vágásfordulóval kezelt energetikai erdőkre. Kutatási jelentés, Budapest, 2005.

2. Keresztesi B. (szerk.): A nyárak és füzek termesztése, Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1978.

3. Haulik B. I.: Energiaültetvények telepítése környezetkímélő ektomikorrhiza gombákkal, TDK Dolgozat, SZIE MKK, 2008.

4. http://www.k2-systems.de/montagesysteme-solartechnik/view/freiland-systeme/k2-n-rack-system-mono/overview.html (2013. 09. 26.)

szerző

  • Sutyera Tamás
    energetikai mérnöki
    nappali alapszak

konzulens

  • Dr. Zsebik Albin
    Egyetemi docens, Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék

helyezés

III. helyezett