Regisztráció és bejelentkezés

Zöldfal méréses vizsgálata

A manapság egyre divatosabbá, keresettebbé váló zöldfalak nemcsak esztétikai előnyöket hordoznak magukban, hanem komoly hatással vannak a levegő minőségére. Minden környezetben kifejtik jótékony hatásaikat akár szabad ég alatt, akár zárt terekben alkalmazzák őket.

A modern kor emberisége azonban életének jelentős részét zárt terekben tölti, ahol szeretné jól érezni magát. Komfortérzetünket több tényező is befolyásolja. Ilyenek például a hő-és huzatérzet, a különböző zajhatások és a megvilágítás is. A jó közérzet eléréséhez viszont elengedhetetlen a megfelelő belső levegő minőség is.

Légtechnikai szempontból ez utóbbi a legfontosabb paraméter, ami alatt a komfortterek levegőjének minden olyan nem termikus jellemzőjét értjük, melyek az ember környezetét befolyásolják. Így például a levegőben lévő szennyezőanyagok típusát, eloszlását, koncentrációját. A különféle szennyezőanyagok közül a komfortterekben legjellemzőbb az emberi légzés melléktermékeként keletkező szén-dioxid.

A térből a szennyeződéseket megfelelő mennyiségű frisslevegővel történő átöblítéssel lehet eltávolítani. Azonban, ha ez nem történik meg, akkor megjelenik a diszkomfortérzet, hosszantartó jelenlétük esetén pedig egészségkárosító hatásuk is lehet. Belső terekben a jó levegő szintjét fenn lehet tartani természetes vagy mesterséges szellőztetéssel, amihez a zöldfalak beépítése hozzájárul.

De mi is a zöldfal? Tulajdonképpen minden növényzetet vertikálisan alkalmazó térhatárolási megoldás függőleges kertnek tekinthető, ezen belül pedig léteznek kültériek és beltériek egyaránt. A kültéri növényfalakra a zöldhomlokzat, míg a beltériekre a zöldfal elnevezés használatos a gyakorlatban.

Mi a kapcsolat a zöldfal és az épületgépészet között? A levegő!

A növények fotoszintézisük révén a szén-dioxidból víz és napenergia segítségével oxigént állítanak elő. Ezt kihasználva zöldfalak zárt terekbe építésével tudjuk a belső levegő minőségét javítani.

Dolgozatomban egy kisterű iroda valósághű modelljének segítségével mérési módszerekkel vizsgálom a belső levegő minőség zöldfal beépítése révén történő javításának lehetőségeit. Ennek keretében tanulmányozom, hogy milyen kapcsolat áll a zöldfalba épített növények felülete és a belső levegő minősége között, valamint, hogy a növényfelület növelése milyen hatással van a mesterséges szellőztetés hatásosságára.

szerző

  • Odler Kinga
    Épületgépészeti és eljárástechnikai gépészmérnök mesterképzési szak
    mesterképzés (MA/MSc)

konzulensek

  • Both Balázs
    Tanársegéd, Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék
  • Dr. Szánthó Zoltán
    egyetemi docens, Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék