Regisztráció és bejelentkezés

Ponthegesztő berendezés áramkarakterisztikájának meghatározása

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Anyagtudomány és Technológia tanszékének ellenálláshegesztő laboratóriumában található egy ponthegesztő gép, melyhez egy PEI-POINT PX1500P típusú áramforrás tartozik. Ezen áramforráshoz a gyártó nem ad meg konkrét kimeneti áramértékeket, illetve nem is azok állíthatók be, hanem csupán a teljesítményt tudjuk állítani egy 0-99-ig tartó relatív skálán. Emiatt a tényleges áramértékek hegesztéskor nem ismertek pedig ezek elengedhetetlenek technológiai paraméterek megadásakor.

Ezért tehát elsődleges célunk volt az áramforrás áramkarakterisztikájának meghatározása. Ezt egy a REHM Kft. által rendelkezésünkre bocsátott flexibilis toroid mérőtekerccsel ellátott BF ENTRON WA1 Weld Analyser típusú árammérő berendezéssel mértük ki. Ennek folyamán kimértük a tényleges hegesztéskor folyó áramértékeket üresjárásban, valamint 1-4 mm-es lemezvastagságok esetén (természetesen csak az erős fröcskölés fellépéséig). Az áramforrás teljesítményét mérési pontonként 5 osztásértékkel növeltük az 1-es pontról indulva mivel értelem szerűen a 0 álláshoz a 0 áramérték tartozik, így nem folyik áram.

Az így kapott adatokat kiértékeltük és statisztikai görbéket illesztettünk mellyel megkaptuk az áramforrás által ténylegesen leadott áram - beállított érték karakterisztikát. Ezen grafikonok, nomogramok alapján, a különböző lemezvastagságokra meghatározható az adott gépbeállításhoz tartozó ténylegesen a munkadarabon átfolyó áram nagysága. Ennek további gyakorlati haszna a későbbiekben az Anyagtudomány és Technológia tanszék által oktatott Fémek Technológiája, illetve Hegesztés c. tárgyak gyakorlati leiratai, valamint az oktatók által használt segédletek pontosításában is megjelenik majd. Dolgozatunk továbbá magába foglalja a gép által kifejtett záróerő alakulását a pneumatikus rendszer bemenő tápnyomásának függvényében. Tárgyaljuk továbbá a hegesztési idő (0-99 periódus közt állítható) és az áram alakulásának viszonyát is.

Így az említett berendezés minden a hegesztés szempontjából lényeges technológiai változójához, melyeket az eddigiekben csak százalékos vagy periódus értékben tudtunk szabályozni, numerikus valós SI mértékegységben meghatározható értéket tudunk rendelni.

szerzők

  • Hajas Miklós
    Gépészmérnöki alapszak (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)
  • Nagy András Pál
    Gépészmérnöki alapszak (BSc)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Dr. Májlinger Kornél
    adjunktus, Anyagtudomány és Technológia Tanszék

helyezés

Jutalom