Regisztráció és bejelentkezés

Lehet-e a fémhab köszörűanyag? Szintaktikus fémhabok ipari alkalmazása

Az ember a kezdetek óta meríti ötleteit az őt körülölelő természetből. Épp így van ez a fémhabok esetében is, amelyek felépítésüket tekintve sok esetben hasonlítanak a csonthoz, korallokhoz.

A fémhabok úgynevezett celluláris, társított anyagok.Gyártás során széles skálán változtathatjuk az anyagösszetevőket, belső szerkezetet úgy, hogy az a felhasználás során kialakuló igénybevételnek leginkább ellenálljon.Szerkezetét tekintve megkülönbözetünk nyílt és zárt cellás fémhabokat, melyeknél a különbség a belső struktúra kialakításából ered. Zárt cellás esetben ha a cellák formája, mérete és egymáshoz viszonyított elhelyezkedése nagyjából hasonló, szintaktikus fémhabokról beszélünk.

A cellás anyagokkal a negyvenes évektől kezdtek foglalkozni és azóta folyamatosan fejlődnek.A jelenleg használt szintaktikus fémhabok legnagyobb részénél alumínium a mátrix, míg az erősítő anyag az alumínium olvadáspontjánál magasabb értékkel bíró anyag. Dolgozatunkban szintén alumínium mátrixba ágyazott, az összeolvadást segítő nikkellel bevont üveggömbhéjakkal végeztük a vizsgálatainkat.

Ezek a vizsgálatok két részből állnak. A megfelelő próbatestek kimunkálása után az egyszerűbb tulajdonságokat mértük. Csiszolatot készítettünk és fémmikroszkóppal felvett képeken térkitöltésti tényezőt és az üveggömbhéj falvastagságát határoztuk meg. Ezek segítségével kétféleképpen kiszámoltuk a fémhab sűrűségét, majd a keménységét. Majd a szintaktikus fémhabok jellemző igénybevételének megfelelően nyomóvizsgálatot végeztünk különböző karcsúságú próbatesteken szoba-és emelt hőmérsékleten.

A második részben újszerű felhasználási területek után kutatva köszörűanyagként alkalmaztuk a munkadarabot. Ehhez segítséget kaptunk a magyar Granite cégtől. Többféle szerszámba való befogást és geometriát tervezve teszteltünk szintaktikus fémhabunkat, mint köszörűanyagot.

szerzők

  • Keresztes Zoltán
    Gépészmérnöki mesterképzési szak
    mesterképzés (MA/MSc)
  • Ladányi-Pára Gergely
    Egyéb hazai egyetem

konzulens

  • Katona Bálint
    doktorandusz, (külső)

helyezés

Jutalom