Autonóm földi felderítő robot tervezése és építése

A dolgozat témája a nevadai Black Rock Paya sivatagban megrendezett ARLISS versenyre készülő robot tervezése és prototípusának megépítése. A megmérettetés célja egy autonóm szerkezet építése, amelyet rakétával 3000 m magasságba fellőnek, majd ebből a kezdőpozícióból képes egy megadott helyre manőverezni. A gépet az amerikai Georgia Institute of Technology diákjaival közös kollaborációban alkottuk meg.

A robotnak az alábbi feladatokat kell teljesítenie:

• Megfelelnie a versenykiírásban szereplő tömeg és méret korátoknak

• Kibírnia a kilövés közben a szerkezetre ható gyorsulásokat (~15g)

• Körülbelül 3000 méteres magasságból, a rakétából kiszabadulva, autonóm működéssel eljutni a szárazföldön GPS koordinátákkal megadott célpont 10 méteres környezetébe

• Kibírnia a sivatagban uralkodó hőterhelést és szennyeződéseket (nagy mennyiségű homok)

A robot felépítését tekintve egy hengeres alakú, kinyitható támasztó kerékkel rendelkező, kétkerekű rover, amely a rakétából való kikerülés után ejtőernyők segítségével közelíti meg a talajt. A szerkezet önálló működésért dsPIC mikrokontroller felel, amely elvégzi a szenzorok adatainak feldolgozását és megvalósítja a kerekek sebességszabályzását. A térbeli pozíció értékelését GPS modullal oldottuk meg, a kerekek szögelfordulását hall szenzor figyeli. A megfelelő hitelesítő, valamint a tesztekhez szükséges adatokat SD kártyára mentettük.

Az általunk tervezett szerkezet jó alapot jelenthet másik bolygón használható autonóm rover tervezéséhez (MER-B Opportunity) vagy a Földön emberre nézve életveszélyes körülmények közötti működésre (sérült atomreaktor szerelő robot - iRobot 710 Warrior –).

Hivatkozások:

szerzők