Regisztráció és bejelentkezés

Optikai nyúlásmérő eljárás fejlesztése videókép feldolgozási technika segítségével

Ha valamilyen szilárd anyag mechanikai tulajdonságait szeretnénk meghatározni, ennek egyik módja a szakító vizsgálat. Míg a próbatestet a két végén befogjuk, és ezen keresztül húzni kezdjük, mi a középső rész nyúlására vagyunk kíváncsiak, ezt mérjük valamilyen úton. Megtehetjük ezt finomnyúlás-mérő eszközökkel, mint a nyúlásmérő bélyeg, vagy a szakítógép keresztfej elmozdulásával is számolhatunk. Ha azonban valamilyen szivacsos szerkezetű polimerhab anyaggal dolgozunk, nem tudunk a felületére bélyeget rögzíteni, a fej elmozdulásból számított elmozdulás pedig pontatlan. Erre a célra fejlesztettek ki érintésmentes nyúlásmérő eljárásokat, és megjelentek a video extensometerek. Ezek videó kamerát tartalmazó eszközök, amiket a számítógéphez lehet csatlakoztatni, és a hozzátartozó szoftverrel a húzás ideje alatt próbatesten elhelyezett jelölések pályáját tudjuk rögzíteni.

Napjainkban a téma nagyon széles körben kutatott. Az értekezésben kitérek néhány, a kereskedelmi forgalomban kapható, ún. DIC (Digital Image Correlation) szoftverre, illetve a más programban, hasonló feladatokat ellátó kódokra is. Példákon keresztül röviden bemutatom a Mathematica Image Processing témakörbe tartozó alapparancsokat, és részletesen ismertetem az általam írt kódot, néhány videón alkalmazva bemutatom a működését.

A Wolfram Mathematica szoftver 8-as verziójában megjelent, nagyon fejlett képfeldolgozó függvénytár lehetőséget biztosított arra, hogy a video extensometer feladatait kiváltsam egy Mathematica kóddal. Dolgozatomban egy olyan kódot fejlesztettem, ami egy szakítóvizsgálat videó felvételéből képes a testre felvitt jelölők mozgását megfelelő pontossággal követni és eltárolni. Ezt felhasználva diagramban ábrázolja a test nyúlását, fajlagos nyúlását. Ehhez egy átlagos számítógépre és a Mathematica szoftverre van szükség.

A feldolgozás végrehajtása automatikus. A kódban módosítani semmit nem kell. Mindent, amit igényel a működéshez, interaktív módon, párbeszédpaneleken keresztül adhatjuk meg. A képfeldolgozás alapbeállításai a legtöbb videónál jó eredményre vezetnek, de ezeken csúszkák segítségével finomíthatunk, és az eredményt azonnal láthatjuk.

A legfontosabb eredménye a munkának, hogy egy igen költséges mérési eljárást helyettesíthetünk egy Mathematica programkód és egy átlagos videó kamera segítségével.

szerző

  • Mester István
    gépészmérnöki
    nappali alapszak

konzulens

  • Dr. Kossa Attila
    Egyetemi docens, Műszaki Mechanikai Tanszék