Egy idea, két épület, két történet - A levegőben vezetett utca és a modern épületek védettsége

“Nagyszerű itt élni!”

“Ez az épület brutális!”

Az elmúlt években az angol építészeti közéletben heves vita folyt az Alison és Peter Smithson által tervezett, 1972-ben átadott Robin Hood Gardens védetté nyilvánításáról, ami most eldőlni látszik: jövő év tavaszán megindul az önkormányzati lakótömb bontása, amely korában újítónak számító, az utcai életet újradefiniáló street deck elképzelés alapján épült. A levegőben vezetett utca, a street deck korábban - épp a Smithson házaspár gondolatától inspirálva - egy másik szociális lakóépületben is megvalósult, a sheffieldi Park Hill együttest 1998-ban mégis védetté nyilvánították.

Dolgozatomban azt vizsgálom, hogy milyen körülmények között született a két épület, mi történt velük az idők során. Milyen külső tényezők, társadalmi, gazdasági, politikai és városszerkezeti változások, illetve milyen építészeti megoldások vezettek, vezethettek a két együttes eltérő megítéléséhez. A remélt válaszokhoz a korabeli anyagok, építészeti koncepciók, kritikák és lakossági felmérések elemzésén túl a saját személyes tapasztalataimat is felhasználom.

• Dőry Bálint István
    építészmérnök
    nappali

• Dr. Simon Mariann