A visegrádi általános iskola épületének történeti rétegei - Egy példa az építészeti kontinuitásra

Visegrád legrégebbi olyan építménye, mely a középkor óta folyamatosan használatban van – a török hódoltság idejétől eltekintve – a város központjában álló Áprily Lajos Általános Iskola épülete. A területen 1955 óta zajlanak régészeti feltárások, melyek során kiderült, hogy a Rév utcai telken több 14-15. századi lakóház állt, falkutatások bizonyították, hogy az iskola épületének falai is középkori eredetűek, majd az udvaron előkerült a levéltári anyagokból ismert 18. századi templomhoz tartozó temető is.

Kutatásomban felmérések és tervek alapján megkísérlem rekonstruálni az épület különböző korszakait, kiemelni a funkcióváltásból adódó átalakításokat. Vizsgálom, hogy a régészeti felmérésekből és falkutatásokból ismert alápincézett középkori lakóház struktúrája mennyiben változott a török hódoltság után bele települő szakrális funkció hatására. A Keresztelő Szent János tiszteletére szentelt templom belső átalakításai is nyomon követhetők a korabeli felmérések alapján. A 18. század végén elkészült a templom ma is álló épülete, ekkor a Rév utcai ház új funkciót kapott: iskola lett. Ez Hacker Ferenc Xavér ácsmester átépítési tervei alapján készült. A digitális rekonstrukció segítségével összehasonlíthatjuk, hogy hogyan nyúltak egy funkcióját vesztett templomépülethez a 18. század végén, és hogyan teszik ezt ma.

• Gyetvay Enikő
    építészmérnök tervező