A mór építészet hatása a kereszténységre Hispániában, Sevilla városában

Tanulmányom során az iszlám építészet hispániai meghonosodásával és későbbi korokban való továbbélésével foglalkozom. Az andalúz városok látképének jelentős részét alkotják az almohád és almorávida dinasztiák örökségei, melyek többek között erődítmények, városfalak, mecsetek formájában jelennek meg. Az iszlám és a keresztény kultúra szoros együttélése, egymásra hatása alakította ki ezen városok szerkezetét, hagyományait és szokásait.

Dolgozatom fő témájaként a sevillai Giraldát és Alcázart választottam, ahol különösen megfigyelhetők az „Al-Andalus” stílusjegyek a keresztény (reneszánsz és barokk kori) átépítéseken. Szabadkézi rajzokkal mutatom be a főmecset minaretjének (ma katedrális és harangtorony) változásait a fellelhető szakirodalmi leírások alapján.

• Rácz Henriett
    építészmérnök